Πρόκριση με συγκλονιστική ανατροπή για την ΑΕΚ- Νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ είναι εδώ! Η ανδρική ομάδα βόλεϊ επέστρεψε δυναμικά στους μεγάλους του ελληνικού βόλεϊ, στέλνοντας ένα ξεκάθαρο …μήνυμα πως ήρθε για να μείνει. Η “Ένωση” πραγματοποιώντας συγκλονιστική ανατροπή επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ στο κλειστό της Κυψέλης και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, αποκλείοντας παράλληλα τους “πράσινους”.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα με πρωταγωνιστές τους δύο νεαρούς ακραίους Ράπτη και Ανδρεόπουλο αλλά μετά το 2ο σετ όπου η  ΑΕΚ άλλαξε την τακτική του σερβίς της φορτώθηκε επιθετικά μόνο ο Γιορντάνοφ και το παιχνίδι του Παναθηναϊκού έγινε προβλέψιμο. Καθοριστική ήταν η αλλαγή πασαδόρου στα μισά του 2ου σετ για την ΑΕΚ καθώς ο Δρογκάρης πήρε τη θέση του Αργεντινού Λιόκα που ήταν έξω από τα νερά του.
Ο Στοΐλοβιτς ισοφάρισε 6-6 για την Ένωση αλλά ο Γιορντάνοφ με επίθεση και δύο λάθη από Λιόκα, Γκαρά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 9-6. Ο αγώνας ισορρόπησε, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε υποδοχή και η ΑΕΚ δεν είχε την άμυνα – μπλοκ για να φτάσει τους «πράσινους». Το σκορ δεν άλλαξε και ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκανε το 25-22.
Πιο συναρπαστικό ήταν το 2ο σετ με την ΑΕΚ να ισορροπεί στην υποδοχή και να ανεβάζει τα ποσοστά στην επίθεση της με αποτέλεσμα να γίνει και απειλητική. Ο Παναθηναϊκός πάλι ξεκίνησε με προβάδισμα το οποίο έχασε στη μέγιστη τιμή του (+5) με τον άσσο του Γιάκομπσεν 13-8. Με δύο πόντους του Χαραλαμπίδη η ΑΕΚ μπήκε στο σετ και ισοφάρισε με τον πασαδόρο Γιώργο Δρογκάρη που έκανε το 15-15. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ μέχρι το 23-23. Ο Πελεκούδας (που είχε κάνει και το 23-22) έδωσε προβάδισμα 24-23 με ατομικό μπλοκ και με επίθεση έκλεισε το σετ 25-23.

Η ανατροπή της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Ήθελε το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα και τα κατάφερε ανεβάζοντας τα ποσοστά της σε επίθεση και μπλοκ. Με τον Δρογκάρη στην πάσα, με φλοτ σερβίς και τους Στοΐλοβιτς, Τζιουμάκα, Μότα να ανεβαίνουν όσο περνούσε η ώρα μπήκε για τα καλά στον αγώνα. Η «Ένωση» ξέφυγε για πρώτη φορά με 14-11 στο 3ο σετ δείχνοντας τις διαθέσεις της. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 16-16 με το μπλοκ του Πελεκούδα αλλά με Χαραλαμπίδη και Κανέλλο να κάνουν δύο καθοριστικά μπλοκ η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι 18-16 και μέχρι το τέλος κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα με +2. Το σετ έκλεισε 25-23 με πόντο του Χαραλαμπίδη.
Στο 4ο σετ ο άσσος του Πανταλέοντα και η επίθεση του Γιορντάνοφ έδωσαν προβάδισμα 2-0 στον Παναθηναϊκό. Η απάντηση ήρθε από τον Στοΐλοβιτς που ισοφάρισε 5-5 και από εκεί και πέρα έγινε μεγάλη μάχη πόντο- πόντο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Γιορντάνοφ 23-22 αλλά με επίθεση του Τζιουμάκα έγινε το 23-23, με επίθεση του Λάππα το 24-23 και ο Στοΐλοβιτς με άσσο έκανε το 25-23 κάνοντας το 2-2 σετ.
Στο τάι μπρέικ φάνηκε η δυναμική της ΑΕΚ στην επίθεση καθώς με Μότα και Τζουμάκα πήρε προβάδισμα 6-3. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 7-7 με δύο λάθη της ΑΕΚ και μπλοκ του Γιάκομπσεν αλλά η ΑΕΚ με περισσότερες λύσεις στην επίθεση πήρε τρεις καθοριστικές επιθέσεις με Τζιουμάκα, Χαραλαμπίδη και Στοΐλοβιτς για το 10-7. Μέχρι το τέλος κράτησε η διαφορά και έκλεισε τον αγώνα με πόντο του Τζιουμάκα 15-12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.