Πήρε τη νίκη αλλά έχασε βαθμό η ΑΕΚ κόντρα στον ΖΑΟΝ

Μια μεγάλη ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-2 σετ του ΖΑΟΝ στο “Ζηρίνειο” για την 5η αγωνιστική της Preleague ωστόσο άφησε έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στην “μάχη” της ανόδου. Η “Ένωση” σε ένα ακόμη ντέρμπι δεν μπόρεσε να επιβληθεί με αποτέλεσμα να δώσει χρόνο στην γηπεδούχο ομάδα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο και να πάρει τελικά τον βαθμό. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου αν και προηγήθηκε δύο φορές στα σετ μπορούσε να είχε “καθαρίσει” το ματς αλλά τα πολλά εύκολα λάθη της στέρησαν το τρίποντο.

Η ΑΕΚ για μια ακόμη φορά ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της με αποτέλεσμα ο ΖΑΟΝ να προηγείται μέχρι τα μισά του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα εύκολα λάθη στην υποδοχή και προηγήθηκαν με 10-7. Από εκείνο το σημείο η “Ένωση” σοβαρεύτηκε και ήταν πιο αποτελεσματική σε μπλοκ και επίθεση, “τελειώνοντας” κρίσιμες φάσεις. Προηγήθηκε με 12-13 και ανέβασε την διαφορά σε 17-21 για να πάρει τελικά τη νίκη με 19-25.

Το πίστεψε στο τάι μπρέικ

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την “Ένωση” που δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Η πίεση στο σερβίς δυσκόλευε το έργο των “κιτρινόμαυρων” που βρέθηκαν πίσω με 18-15 και 24-20. Σε εκείνο το σημείο προσπάθησαν να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια, μείωσαν σε 24-23 αλλά ο ΖΑΟΝ στο σετ μπολ πήρε τη νίκη με 25-23. Τα κορίτσια της ΑΕΚ αντέδρασαν στο τρίτο σετ δείχνοντας ωστόσο και πάλι δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Βρέθηκαν να χάνουν με 12-10, πέρασαν μπροστά με 14-16 ενώ και πάλι οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι με 20-18. Κάπου εκεί σοβαρεύτηκαν και πήραν τελικά τη νίκη με 21-25 και 1-2 στα σετ. Στο τέταρτο σετ ο ΖΑΟΝ ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Η ΑΕΚ ισοφάρισε αρχικά σε 22-22 και 22-23 αλλά η ομάδα της Κηφισιάς πήρε τη νίκη με 25-23 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου ήταν πιο συγκεντρωμένη και πήρε τελικά τη νίκη με 9-15 και 2-3 αντίστοιχα.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 21-25, 25-23, 9-15

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Σωτηρίου, Μελετιάδη, Γεωργιλά, Αργυροπούλου Ευδ., Αρβανιτοπούλου, Αναγνώστου / Αργυροπούλου Μ., Χανδρή.

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Νομικού, Ράπτη, Καββαδία, Μπίσκου, Διάλλα / Μπελιά (λ), Χάνα (λ), Σπηλιωτοπούλου, Βυζαντινού, Κουδούνα, Μασούρα, Αντωνιάδη, Πανοπούλου, Καραγκούνη