Παρέδωσε τα… όπλα η ΑΕΚ στη Μίκρα, ηττήθηκε με 3-0 από τον Ηρακλή

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στη Μίκρα που ηττήθηκε με 3-0 από τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν καλό ξεκίνημα στο πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια έχασαν έδαφος και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ψυχωμένο Ηρακλή, που πήρε εύκολα το παιχνίδι. Η «Ενωση» πρέπει να παλέψει από εδώ και πέρα, διότι δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες βαθμών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 4-2, ενώ ο Ηρακλής την ακολουθούσε από κοντά χωρίς να ξεφεύγει. Οι «Θεσσαλονικέις» σταμάτησαν στο 8-12 να ακολουθούν τους ρυθμούς της «Ενωσης» που ξέφυγε στο +4. Στην συνέχεια, ο Ηρακλής σοβαρεύτηκε και μείωσε στο 11-12, αλλά ο Τζιουμάκας με καρφί ξανά ανέβασε στο +2 και το 11-13. Ο «Γηραιός» κατάφερε να ισοφαρίσει στο 13-13 και έπειτα να περάσει για πρώτη φορά στο σετ με 15-14. Στο 23-18 ο Ηρακλής ανέβηκε για πρώτη φορά στο +5, ενώ πήρε και το σετ με 25-19.

Στην συνέχεια του δεύτερου σετ, ο Ηρακλής μπήκε με το δεξί στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να τον ακολουθεί ισοφαρίζοντας, αλλά χωρίς να περνάει μπροστά μέχρι το 3-3. Η «Ενωση» προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της κατά τη διάρκεια του σετ, που είχε μείνει πίσω με 7-4. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολύ κακή αμυντική λειτουργία και δεν μπορούσαν να φτάσουν κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους που ξέφυγαν στο 18-12. Τελικά, ο Ηρακλής πήρε το σετ με 25-17, αφού έβρισκε εύκολα χώρους να επιτεθεί.

Κακό ξεκίνημα και στο τρίτο σετ για την ΑΕΚ που έμεινε πίσω με 3-1. Η «Ένωση» δεν μπορούσε ούτε σε αυτό το σετ να ανταγωνιστεί τον Ηρακλή που είχε πάρει για τα καλά έδαφος. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν με δύο συνεχόμενους άσους του Στοΐλοβιτς σε 10-9, ενώ παράλληλα ισοφάρισαν στο 14-14 τον Ηρακλή μετά από ώρα στην αναμέτρηση και ύστερα πέρασαν μπροστά με 15-14. Σε αυτό το σετ η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το πάρουν με 25-21 και το παιχνίδι με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το πρώτο Σαββατοκύριακο του Μαρτίου (02-03/03), όταν και θα οριστεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παμβοχαϊκό για την 18η αγωνιστική, καθώς την 17η αγωνιστική η “Ένωση” έχει ρεπό.

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-21.