Πάλεψε... αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ με Φοίνικα, ήττα με 3-0 σετ

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε αρκετά ανταγωνιστική απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.

Συγκεκριμένα, η “Ενωση” ηττήθηκε με 3-0 σετ από τους Νησιώτες στο πλαίσιο της 19η αγωνιστικής της Pre League. Οι “κιτρινόμαυροι” πρέπει να παλέψουν από εδώ και πέρα για να παραμείνουν κατηγορία και να μην έχουν άλλες απώλειες βαθμών.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αποφασισμένη για να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι , ωστόσο ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να πάρει στα πρώτα λεπτά προβάδισμα 2 πόντων (4-2, 6-4). Η Ένωση δείχνοντας πείσμα πέρασε μπροστά με 8-7. Οι νησιώτες όμως πήραν στη συνέχεια ξανά κεφάλι και παρότι οι «κιτρινόμαυροι» ήταν συνεχώς κοντά, δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του πρώτου σετ, κάνοντας το 0-1. Η διαφορά των δύο ομάδων συνέχισε να είναι στους 2 πόντους, με τον Φοίνικα να φτάνει κάποια στιγμή και στο +3 (19-22) και το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά. Γρήγορα ο Φοίνικας έκανε το 5-0, με την Ένωση να αργεί να μπει στο παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν να μείνουν κοντά, μειώνοντας στο 7-11, αλλά η διαφορά δεν καλύφθηκε ποτέ, με τους νησιώτες να ξεφεύγουν με 7 πόντους (14-21) και τελικά να κάνουν το 2-0 στα σετ με 25-18.

Οι δύο ομάδες στην αρχή του τρίτου σετ πήγαιναν πόντο-πόντο (3-3), ενώ συνέχισαν να είναι κοντά και στην συνέχεια. Ο Φοίνικας ξέφυγε στο +3 και το 13-10, ενώ συνέχισε να έχει μια καλή διαφορά ασφαλείας (13-17). Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-19 και το παιχνίδι με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ με τον Εθνικό την Τετάρτη (13/3, 16:30) για την 20η αγωνιστική της Volleyleague.

Τα σετ (0-3): 23-25, 18-25, 19-25.

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την εξέλιξη του αγώνα.