Νίκησε τα Βριλήσσια (3-0 σετ) και έστειλε μήνυμα αγάπης η ΑΕΚ

Το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε του ΦΟ Βριλησσίων στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ για την 2η αγωνιστική της Preleague. Μια αναμέτρηση που είχε ξεχωριστή σημασία για τα κορίτσια του “Δικεφάλου” καθώς τα έσοδα του αγώνα διατέθηκαν για την ενίσχυση του μικρού Παναγιώτη-Ραφαήλ. Οι 200 φίλοι της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας έβαλαν ένα μικρό “λιθαράκι” στον αγώνα ζωής που κάνει ο μικρός ήρωας. Παράλληλα οι “κιτρινόμαυρες” έστειλαν και το δικό τους μήνυμα κατά του πολέμου καθώς πριν την έναρξη του αγώνα ανήρτησαν πανό που έγραφε “Τα όπλα δεν δίνουν λύση, προκαλούν μόνο θλίψη”. Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι “κιτρινόμαυρες” παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, πήραν εύκολα τη νίκη παίζοντας όσο χρειαζόταν. Η ομάδα παρουσιάστηκε βελτιωμένη και συνεχίζει την πορεία της προς την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα Βριλήσσια με δύο γρήγορους πόντους πήραν προβάδισμα στο πρώτο σετ ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά. Διατηρώντας το αγωνιστικό της πλάνο, αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πίεση στο σερβίς η “Ένωση” πήρε προβάδισμα με 8-7. Στη συνέχεια ανέβασε κι άλλο ρυθμό με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Το 11-7 έγινε γρήγορα 24-16 για να “κλειδώσει” τη νίκη με 25-16 στο πρώτο σετ.  Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με την “Ένωση” να μπαίνει πιο νωθρά και να βρίσκει τα πατήματα της στη πορεία. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6 ενώ η ομάδα των Βριλησσίων προηγήθηκε με 9-10. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Μανώλη Αποστολογιωργάκη βελτίωσε την εικόνα της, ανέβασε το μπλοκ της, τελείωσε τις επιθέσεις της και προηγήθηκε με 13-10 19-13 για να πάρει τη νίκη ξανά με 25-16 κάνοντας το 2-0 στα σετ. Το τρίτο σετ εξελίχτηκε πιο εύκολα για την ΑΕΚ που πήρε τη νίκη με το ίδιο σκορ 25-16  και 3-0 αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-16, 25-16, 25-16

ΑΕΚ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης): Κουντουρά, Μπελιά, Νομικού, Χάνα, Μπίσκου, Σπηλιοτοπούλου, Βυζαντινού, Ράπτη, Κουδούνα, Διάλλα, Μασούρα, Καββαδία, Αντωνιάδη, Πανοπούλου.

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ταμπουρατζής): Χαμπηλομάτη, Μπόκη, Έρωτα, Γκρέκα, Τέζα / Κοκκινάκη (λ), Στάθη, Καβριγιάννη, Καμπυλαύκα.