Νίκησε και τα Βριλήσσια πριν το ντέρμπι κορυφής η ΑΕΚ

Η «Ένωση» πήρε ένα ακόμη τρίποντο που την διατήρησε στον έναν βαθμό από την κορυφή και πλέον στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στις Αμαζόνες που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στα μεγάλα σαλόνια.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο πρώτο σετ. Με πολύ καλή υποδοχή, πίεση στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλογκ κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και όσο περνούσε η ώρα …άνοιξε κι άλλο την διαφορά. Το 15-25 δείχνει και την διαφορά των δύο ομάδων με την «Ένωση» να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στο 0-1. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φανούν πιο ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα μέσα περίπου του σετ. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου προηγήθηκε με 8-9 και από εκείνο το σημείο «έχτισε» μια διαφορά τριών πόντων την οποία και διατήρησε «κλειδώνοντας» τη νίκη με 20-22.  Οι  αθλήτριες του «Δικεφάλου» ανέβασαν κι άλλο ταχύτητα στο τρίτο σετ θέλοντας να τελειώσουν το παιχνίδι. Με επιβλητική εμφάνιση το κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 13-25 και 0-3 αντίστοιχα.

Τα σετ: 14-25, 21-25, 13-25,

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Τριανταφυλλόπουλος): Γκρέκα, Τέζα, Μποκή, Έρωτα, Κάβουρα, Στάθη / Καμπυλαύκα (λ), Κοντούδη, Ζαχαροπούλου, Χαμπηλομάτη, Καβριγιάννη.

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Νομικού, Καραγκούνη, Καββαδία / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ)