Νίκη στην εξέδρα, ήττα στο παρκέ και αποκλεισμός στο κύπελλο για την ΑΕΚ

Δεν κατάφεραν τα κορίτσια της ΑΕΚ να πάρουν την νίκη επί του Ολυμπιακού και να περάσουν στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου, αφού ηττήθηκαν με 3-0 σετ.

Η διαφορά ποιότητας φάνηκε ανάμεσα στις δύο ομάδες με τις “κιτρινόμαυρες” να κάνουν το καλύτερο δυνατό απέναντι στον Ολυμπιακό. Πλέον, οι αθλήτριες της ΑΕΚ στοχεύουν στα play-off ανόδου, ώστε να είναι η δεύτερη ομάδα μαζί με τον ΠΑΟΚ που θα βρεθούν στην Volleyleague γυναικών από την νέα σεζόν.

Η “Ενωση” τα πήγε καλύτερα στο δεύτερο και τρίτο σετ από ότι στο πρώτο, δείχνοντας μια ανταγωνιστική εικόνα απέναντι στις “ερυθρόλευκες”.

Στο κλειστό των Σερρών βρέθηκαν αρκετοί φίλοι των “κιτρινόμαυρων” που εμψύχωσαν για άλλη μια φορά την ομάδα με την φωνή τους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (2-2), όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε ανεβάζοντας στο +3 (6-3). Η “Ενωση” κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει στο 7-7, κρατώντας κοντά της στο σκορ τις “ερυθρόλευκες”. Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός ανέβασε στο +9 (20-11), δυσκολεύοντας για λίγο το έργο της ΑΕΚ.  Η Τοτσίδου σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού στο 20-12, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού οι “ερυθρόλευκες” πήραν το σετ με 25-13.

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, κάνοντας ένα σερί 2-0 (2-0), όμως οι “ερυθρόλευκες” αντέδρασαν μειώνοντας (2-2). Τα κορίτσια της “Ενωσης” ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι το 8-7, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε στο 9-8. Οι “Πειραιώτισσες” είχαν μια σταθερή διαφορά στους πόντους απέναντι στην ΑΕΚ (20-15) και κέρδισαν και το δεύτερο σετ με 25-17.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ, αφού προηγούνταν με 5-1 και είχε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει (21-18), αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι υπέρ της και έτσι οι “ερυθρόλευκες” πήραν το σετ με 25-21 και το ματς με 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0): 25-13, 25-17, 25-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Λαμπρούση 9 (5/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 75% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Α. 4 (3/8 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου Λ. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 4 (4/20 επ.), Ζίγκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τέζα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/24 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Χρήστου 13 (13/29 επ., 52% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 25% υπ.), Μπελιά (λ, 46% υπ.), Εικοσπεντίδου, Ντόνα, Μπανίκα, Αντωνιάδη.