Νεόφυτος: "Δεν το τελειώσαμε όταν έπρεπε"

Ο προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Νεόφυτος μίλησε για τον αποκλεισμό από τον Φοίνικα τονίζοντας πως δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση:

«Δυστυχώς ένα ματς που θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει εύκολα με 3-0 σετ καταφέραμε να το χάσουμε. Ολα πήγαιναν ρολόι μέχρι και το φινάλε του 2ου σετ που προηγηθήκαμε 24-22. Δεν το τελειώσαμε εκεί στις ευκαιρίες που είχαμε. Ο Φοίνικας ισοφάρισε και μπήκε στον αγώνα. Ακόμα και όταν κάναμε την ανατροπή εμείς στο 3ο σετ με τον ίδιο τρόπο δεν ήταν διαφορετικό γιατί είχαμε κάνει τον αντίπαλο μας να μπει στον αγώνα. Αυτά τα ματς τα κερδίζεις με τακτική και αιφνιδιασμό. Κρίμα γιατί χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να βρεθούμε για δεύτερη φορά σε έναν τελικό του Λιγκ Καπ. Θα άλλαζε όλη η πορεία του τμήματος αυτή η πρόκριση. Το θέλαμε όλοι πολύ και ίσως αυτό να μας κόστισε στο φινάλε. Εχω τις αμφιβολίες μου για το άουτ που δόθηκε στον Τζιουμάκα στο 13-12 του 5ου σετ. Καλή επιτυχία στον Φοίνικα. Συνεχίζουμε, μαζεύουμε το μυαλό μας και πάμε για το ντέρμπι με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα που το θέλουμε πολύ».

Ο ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Όπως είπα και στα παιδιά πριν το ματς, ήταν ένα παιχνίδι χωρίς, αύριο , δεν το βλέπεις κανείς και δεν υπάρχουν στατιστικά, δεν υπάρχει τίποτα, απλά πας μόνο να πάρεις τη νίκη και να προκριθείς στον τελικό. Θέλαμε το αποτέλεσμα, όμως όπως είδαμε ήταν ένα ακόμη σφικτό παιχνίδι, με πολλά και λάθη κι από τις δύο ομάδες. Πιστεύω πως και σήμερα δεν είχαμε την απόδοση που έπρεπε καθώς σε κάποια κομμάτια του αγώνα χάνουμε την ψυχραιμία μας. Παρόλα αυτά δείξαμε σθένος στο πέμπτο σετ και πήραμε επιτέλους το ματς και σπάσαμε τη δεισιδαιμονία που είχαμε στα τελευταία παιχνίδια. Πιστεύω πως κλειδί ήταν στο τρίτο σετ, όταν ήμαστε μπροστά με 17-14, όμως καταφέραμε να το χάσουμε και να στείλουμε ένα ακόμη ματς σε πέμπτο σετ. Αν το είχαμε πάρει τώρα θα μιλούσαμε για ένα άλλο παιχνίδι».