Μεγάλη νίκη στην «αυλαία»

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή Χαλκίδας και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα

Με μια σημαντική νίκη ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-2 σετ του Ηρακλή Χαλκίδας στο κλειστό του Μετς. Η «Ένωση» αν και βαθμολογικά αδιάφορη, πήρε τη νίκη και μια άτυπη ρεβανς καθώς η ήττα από τον Ηρακλή στην Χαλκίδα στον πρώτο γύρο, ήταν αυτή που της στέρησε ουσιαστικά τις ελπίδες της για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έκανε το καθήκον της και με το παραπάνω ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει και το τρίποντο καθώς βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στα σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, είχε ρυθμό και πάθος και εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό σερβίς της προηγήθηκε με 25-20 για το 1-0 ενώ στο δεύτερο σετ υπερτέρησε στις λεπτομέρειες κάνοντας το 2-0. Στη συνέχεια ο Ηρακλής αντέδρασε, πήρε τα τρίτο σετ ενώ το τέταρτο ήταν και το πιο εντυπωσιακό του αγώνα. Οι δύο ομάδες έφτασαν στην παράταση με τον Ηρακλή να προηγείται με 25-24, την ΑΕΚ να ισοφαρίζει δύο φορές αλλά στο τρίτο σετ μπολ οι «φιλοξενούμενοι» πήραν τη νίκη με 27-29. Στο τάι μπρέικ η «Ένωση» έδειξε την ανωτερότητα της και νίκησε με 15-8, επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά πως έχασε την άνοδο φέτος από τα δικά της λάθη και μόνο.

Τα σετ: 25-20, 25-23, 20-25, 27-29, 15-8

ΑΕΚ: Μαντεκας, Κοτσιλιάνος, Ζουπάνης, Μελλές, Τσιπολιτσιώτης, Καρακίτσος και Αχιλλεόπουλος (λ)

Ηρακλής: Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμοπουλος, Αντιφακος, Φωτιαδης, Κολτσιακης και λίμπερο Κοντοστάθης