Με το δεξί η ΑΕΚ στο πρώτο ματς των play-off του Πρωταθλήματος

Το πρώτο βήμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία για τις “κιτρινόμαυρες”.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε της Λαμίας με 3-1 σετ για τον πρώτο αγώνα των play-off ανόδου και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Pre League.

Ο “δικέφαλος” έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο και θέλει να ολοκληρώσει το έργο της στην Λαμία το Σάββατο (13/4), ώστε να περάσει στην τελική φάση της διοργάνωσης. Να θυμίσουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στις 2 νίκες.

Η ΑΕΚ πέρα από την κάκιστη εικόνα στο τρίτο σετ (9-25), στα υπόλοιπα τα πήγε αρκετά καλά.

Οι “κιτρινόμαυρες” δεν ξεκίνησαν πολύ καλά στην αναμέτρηση, αφού η Λαμία ήταν μπροστά στους πρώτους πόντους (2-4). Όμως, η ΑΕΚ ξύπνησε γρήγορα και κατάφερε να ισοφαρίσει κάνοντας σερί 2-0 (4-4). Στην συνέχεια, η “Ένωση” ανέβασε στροφές και πήγε το σκορ στο +6, διαμορφώνοντας το 13-7. Οι γηπεδούχες κράτησαν μια καλή διαφορά ασφαλείας (19-12) και πήραν το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως παίκτριες της ΑΕΚ δεν τις άφηναν να ξεφύγουν (7-8). Η Λαμία ήταν πιο ανταγωνιστική σε αυτό το σετ (13-12), όμως η “Ένωση” κατάφερε να πάρει και αυτό με 25-17.

Η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, ήταν για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ (5-13), με την Λαμία να έχει μπει με πιο καθαρό μυαλό στο παιχνίδι. Οι “κιτρινόμαυρες” έδειξαν εντελώς διαφορετική εικόνα στο ματς, με αποτέλεσμα η Λαμία να πάρει το σετ με 25-9 και να μειώσει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί, αφού πήγαιναν πόντο-πόντο (3-3), όμως η Λαμία στην συνέχεια, κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά (4-6). Ύστερα, η “Ένωση”, κατάφερε να περάσει μπροστά στο 13-12. Τελικά, οι παίκτριες του “Δικεφάλου” κέρδισαν το σετ με 25-17 και το παιχνίδι με 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ η ρεβάνς με την Λαμία το Σάββατο (13/4).

Τα σετ (3-0): 25-16, 25-17, 9-25, 25-17.