Με το... δεξί η ΑΕΚ στην Pre League, 3-1 τη Λαμία!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, κατάφερε να μπει με το δεξί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Pre League, αφού νίκησε εκτός έδρας την Λαμία με 3-1 σετ.

Η Ένωση, την περσινή χρονιά δεν κατάφερε να ανέβει στην μεγάλη κατηγορία και φέτος πρέπει να κάνει τα πάντα για την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια της Volleyleague.

Οι “κιτρινόμαυρες” μπήκαν καλά στο παιχνίδι, αφού προηγούνταν με 13-9. Κατά την διάρκεια του ματς, κράτησαν ένα σταθερό προβάδισμα  (17-9) και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-16.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε πολύ καλά στο δεύτερο σετ, με την Λαμία να είναι μπροστά με 13-11. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν έναν σωστό ρυθμό στο παιχνίδι τους και δεν άφηναν την Ένωση να τους προσπεράσει στο σκορ (18-14). Έτσι η Λαμία ισοφάρισε στα σετ, κερδίζοντας με 25-18.

Στο τρίτο σετ, η Ένωση “ξύπνησε”, αφήνοντας για τα καλά το δεύτερο σετ πίσω της και επανήλθε δυναμικά (6-13, 9-19) τελειώνοντας το με 25-13.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι “κιτρινόμαυρες” αγχώθηκαν, αλλά εν τέλει το κατέκτησαν. Η Ενωση βρισκόταν μπροστά στο σκορ, αλλά με μικρές διαφορές (10-12, 19-21), όμως στην… τελική ευθεία ήταν ψύχραιμη και με 25-21 ολοκλήρωσε νικηφόρα την αναμέτρηση.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 13-25, 21-25

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση στο πρωτάθλημα για τις “κιτρινόμαυρες” είναι το Σάββατο (19/10, 18:45) εντός έδρας με τα Βριλήσσια.