Με άνεση στους «8» του Κυπέλλου η ΑΕΚ

Εικόνες από το Βριλήσσια-ΑΕΚ

Η «Ένωση« παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο ειδικά στα δύο πρώτα σετ και έφτασε με άνεση για δεύτερη διαδοχική χρονιά στους «8» του Κυπέλλου. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου διεύρυνε έτσι το φετινό εντυπωσιακό νικηφόρο σερί της και στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι πρωταθλήματος που ακολουθεί με τον ΖΑΟΝ.

Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο σετ, η ομάδα των Βριλησσίων αιφνιδίασε την ΑΕΚ και κατάφερε να προηγηθεί με 5-2. Η «Ένωση» με πίεση στο σερβίς και εξαιρετικό μπλοκ «έτρεξε» σερί 3-0 (6-7) και έχτισε σταδιακά διαφορά φτάνοντας στο +6 (9-15) ενώ πήρε το σετ με 13-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-4, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 4-4 και πέρασαν μπροστά με 8-7. Με νέα εξαιρετικά σερβίς η «Ένωση» ανέτρεψε την κατάσταση και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 12-8. Οι αθλήτριες του Γιώργου Μπακοδήμου δεν άφηναν περιθώρια στους γηπεδούχους και έφτασαν με άνεση στο 12-22 και 17-25.

«Καθάρισε» τη νίκη

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 8-8. Σε εκείνο το σημείο, οι «κιτρινόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό και με σερί πόντους έφτασαν στο 10-13. Η ομάδα των Βριλησσίων προσπάθησε και κατάφερε να κρατηθεί μέσα στο σετ, διατηρούμενη στους 2-3 πόντους πίσω (11-13, 16-19). Η ΑΕΚ κατάφερε να «ξεφύγει» στο σκορ και να φτάσει στο ματς πόιντ με 19-24. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-24, αλλά η «Ένωση» κατέκτησε το σετ με 21-25 και τη νίκη με 0-3. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο (15/02, 18:45) όταν και υποδέχεται στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας τον ΖΑΟΝ.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 17-25, 21-25)

Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Τριανταφυλλόπουλος): Στάθη, Τέζα, Γκρέκα, Χαμπηλομάτη, Έρωτα, Κάβουρα / Καβριγιάννη (λ), Καμπυλαύκα (λ), Κοντούδη, Μπόκη.

Α.Ε.Κ. (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Νομικού, Ράπτη, Διάλλα, Μπίσκου, Καραγκούνη / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ).