Κατρακύλας... συνέχεια, η ΑΕΚ έχασε εντός και από τον Φοίνικα Σύρου (1-3 σετ)

Αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ, ήττα με 3-1 από τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα

volley andres omadaΗ πολύ κακή ψυχολογία και τα σημαντικά λάθη σε υποδοχή και άμυνα «πρόδωσαν» την ΑΕΚ απέναντι στο Φοίνικα Σύρου. Οι «κιτρινόμαυροι» γνώρισαν ακόμα μια εντός έδρας ήττα για το φετινό πρωτάθλημα, η παρουσία της στο οποίο δυσκολεύει σημαντικά.

Ο Φοίνικας Σύρου πέτυχε την ολική ανατροπή στη Γλυφάδα και κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» κάνοντας τη δεύτερη νίκη του στη Volley League για τη σεζόν που διανύουμε.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε σαν σίφουνας στο πρώτο σετ πετυχαίνοντας ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στην ομάδα της Σύρου. Το παιχνίδι μέχρι το 10ο πόντο ήταν ισορροπημένο ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να εγκλωβίσει την ομάδα του Φοίνικα με πολύ καλές επιθέσεις και εύστοχα σέρβις διαμορφώνοντας το τελικό 25-16.

Το δεύτερο σετ είχε χιτσκοκικό χαρακτήρα καθώς οι δύο ομάδες «κοντραρίστηκαν» σκληρά με το Φοίνικα Σύρου να μην παραδίδει εύκολα τα όπλα. Η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ της ΑΕΚ με 11-16, οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ κάνοντας το 23-22 με το παιχνίδι να μετατρέπεται σε ντέρμπι εώς το τελικό 28-30.

Η ομάδα του Χορχέ Ελγκέτα μετά την ισοφάριση δεν κατάφερε να ανακάμψει στο τρίτο σετ, στο οποίο η ομάδα των Κυκλάδων μπήκε δυναμικά παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους φτάνοντας στην ανατροπή και στο τελικό 18-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ πήρε την «κατηφόρα», τα πολλαπλά λάθη σε υποδοχή και σέρβις δεν την άφησαν να διεκδικήσει την ισοπαλία και να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Έτσι, ο Φοίνικας κατέκτησε άνετα και το τέταρτο σετ πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή στο κλειστό της Γλυφάδας.

Τα σετ: 25-16,28-30,18-25,12-25

ΑΕΚ:Ανδρεάδης, Κρίνιτς, Ραντούνοβιτς, Γκούζντα (λ), Παγιάν, Ωρολογάς, Μπουρκόφσκι, /Κατσανεβάκης, Ίλιτς, Οικονόμου, Μιχαλόπουλος

Φοίνικας Σύρου: Λάππας, Ντόκιτς, Χαραλαμπίδης, Ντάμποβιτς, Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Χρ., Αρβανίτης, Ρούσσης, Μουρούτης, Εφραιμίδης (λ), Βελέντζας, Βελούδης, Tσινός