Ηττα για την ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό (0-3 σετ) και τέλος στο όνειρο των τελικών της Α1

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Ολυμπιακός

ÊÙÍÓÔÁÍÔÉÍÉÄÏÕ ÔÏÍÔÁÉ  ÁÅÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ ÃÕÍÁÉÊÙÍ)Η ΑΕΚ έχασε ξανά από τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα η Ενωση να μην προκριθεί στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών και έτσι θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό για την 3η θέση με μειονέκτημα έδρας.

Η Ένωση αν και αποφασισμένη να κοιτάξει στα μάτια τις «ερυθρόλευκες» δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών βάζοντας τέλος στο όνειρο των τελικών μετά την ήττα της με 0-3 σετ μέσα στο κλειστό του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια μπροστά στους φίλους της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά αισιόδοξα για την ΑΕΚ η οποία κόντραρε στα ίσα τον Ολυμπιακό χάνοντας ουσιαστικά στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ 25-22. Το πάθος της ομάδας στο ξεκίνημα προϊδέαζε για κάτι καλό στην συνέχεια. Κάτι που ωστόσο δεν έγινε, η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο σετ μουδιασμένη και σε συνδυασμό με τους υψηλούς ρυθμούς των φιλοξενούμενων έχασε 25-14, με τον Ολυμπιακό να κάνει ουσιαστικά περίπατο σε αυτό το σετ.

Η εικόνα των «κιτρινόμαυρων» βελτιώθηκε στο τρίτο σετ αυτό όμως δεν ήταν αρκετό  για να αλλάξει την ροή του ματς. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και το τρίτο σετ 25-18 και πλέον βρίσκονται στην τελική φάση των πλέι οφ απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει απέναντι στην ομάδα της Νάξου για τις θέσεις 3-4.

Τα σετ: 22-25, 14-25, 18-25

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 6 (6/7 επ.), Κουνάδη 1 (1 άσο), Ιβάνοβα 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Γιακουμή 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Φάκη 6 (4/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Κακουράτου –λ (32% υπ. – 12% άριστες) / Νικούλη 2 (1/3 επ., 1 άσο), Ρίζου, Μπελιά 2 (2 άσοι), Πατέλη, Σκαρλάτου,

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 8 (5/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Χριστοδούλου 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Νέσοβιτς 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 33% άριστες) / Κοκκινάκη, Τέζα, Λαμπρούση 1 (1/2 επ.)