Η ΑΕΚάρα πέταξε στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, κατάφερε να περάσει στο final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-2.

Επειτα από έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στο ται-μπρέικ, οι «κιτρινόμαυρες» που ήταν αγνώριστες σε σχέση με τον αγώνα του περασμένου Σαββάτου, πήραν τη νίκη με πολύ θεαματικό τρόπο. Μάλιστα, παρότι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και ισοφαρίστηκαν, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για την επικράτηση, με τον κόσμο της Ενωσης να αποτελεί τον… έβδομο παίκτη της και να την «σπρώχνει» στη νίκη

Οι “κιτρινόμαυρες” έδειξαν ένα αρκετά διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, αφού  πήραν μια σπουδαία νίκη που τους έδωσε το “χρυσό” εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης.

Η “Ενωση” ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση που ήταν μπροστά με 3-1. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει για λίγο το παιχνίδι του, όμως η ΑΕΚ κράτησε ένα σταθερό ρυθμό (12-11). Οι “κιτρινόμαυρες” έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο και κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στο 24-24, και ύστερα να πάρουν το σετ με 29-27.

Στο δεύτερο σετ ο “Δικέφαλος” δεν ξεκίνησε καλά, μένοντας πίσω στο σκορ με 4-1. Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, τα κορίτσια της ΑΕΚ έκαναν ένα τρομερό σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά με 10-5.  Οι “κιτρινόμαυρες” συνέχισαν να έχουν εξαιρετική απόδοση, δημιουργώντας μια καλή διαφορά ασφαλείας από τον Παναθηναϊκό (18-11). Οι φιλοξενούμενες, έφτασαν στον πόντο την ΑΕΚ στο 20-19, επιστρέφοντας μετά από ώρα στο παιχνίδι.  Τελικά, οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22, πηγαίνοντας το ματς στο 2-0.

Η “Ενωση” δεν μπήκε πολύ καλά στο τρίτο σετ, μένοντας πίσω με 2-6. Ύστερα, τα κορίτσια του “Δικέφαλου” μείωσαν, ισοφαρίζοντας τις “πράσινες” (6-6), ενώ στην συνέχεια πέρασαν μπροστά με 7-6. Ο Παναθηναϊκός  στο σημείο εκείνο… ξύπνησε και κατάφερε να πάρει διαφορά 3 πόντων (10-13), ωστόσο η ΑΕΚ ψαλίδισε τη διαφορά και ξαναπήρε προβάδισμα με 17-15. Το “τριφύλλι” έκανε ένα καλό σερί πόντων και πήρε το σετ με 25-21.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του τέταρτου σετ, πηγαίνοντας πόντο-πόντο. Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στο +4 (3-7). Η ΑΕΚ δε έβρισκε εύκολα χώρους να σκοράρει και ήταν πίσω στο σκορ (10-16). Στην συνέχεια, οι “κιτρινόμαυρες” έκαναν ένα σερί 5-0, μειώνοντας στον ένα πόντο (15-16), ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 17-17. Μετά από ένα συγκλονιστικό σετ και από τις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενες το πήραν με 26-24, στέλνοντας το παιχνίδι σε τάι-μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ, η “Ἑνωση” ξεκίνησε αρκετά καλά, αφού ήταν μπροστά με 3-0. Ύστερα, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον ένα πόντο (5-4), όμως η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και πήγε την διαφορά στο +3 (7-4). Οι «κίτρινες» είχαν καθ΄όλη τη διάρκεια του τάι-μπρέικ μια μίνι-διαφορά ασφαλείας (13-10). Στην συνέχεια, ακολούθησε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όμως η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια αυτού με 18-16, πηγαίνοντας στους “4” του Κυπέλλου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ εκτός έδρας με τα Βριλήσσια (1/3, 17:45) για την 20η αγωνιστική της Pre League.

Τα σετ (3-2): 29-27, 25-22, 21-25, 24-26, 18-16.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 22 (16/44 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζίγκα 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρήστου 25 (21/61 επ., 4 άσσοι, 59% υπ. – 41% άριστες), Τοτσίδου 21 (17/55 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Καββαδία 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Τέζα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 45% υπ. – 30% άριστες), Μπελιά (λ, 33% υπ. – 0% άριστες), Μπανίκα, Αντωνιάδη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 5 (1/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νούσια 13 (11/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Κοσμά 20 (17/50 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Οικονομίδου 22 (21/57 επ., 1 άσσος), Λαμπρινίδου 16 (11/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 11 (2/4 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Ρόγγα (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ).