Φινάλε με νίκη επί του Πανιωνίου και τώρα Κύπελλο και πλέι οφ για την ΑΕΚ!

Εικόνες από το Πανιώνιος- ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 σετ του Πανιωνίου στο κλειστό του Μίλωνα και ολοκλήρωσε νικηφόρα την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον με την “Ένωση” παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 να κάνει την ολική ανατροπή, φεύγοντας με τη νίκη.  Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο Final-4 του Κυπέλλου στις Σέρρες ενώ ακολουθούν και τα πλέι οφ ανόδου της preleague.

Στο πρώτο σετ η “Ένωση” πήρε από την αρχή το προβάδισμα και φρόντισε σταδιακά να “χτίσει” διαφορά ασφαλείας. Οι “κιτρινόμαυρες” προηγήθηκαν με 5-8 και 9-13 αντίστοιχα για να αυξήσουν κι άλλο την απόσταση με 14-21. Με 4-0 σερί στο τέλος η ομάδα “κλείδωσε” τη νίκη με 14-25 στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο χαλαρά με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να το εκμεταλλευτεί. Οι δύο ομάδες πήγαιναν ισόπαλες μέχρι και το 10-10 και στη συνέχεια ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με 16-12 και 18-15. Η ομάδα του Μανώλη Αποστολογιωργάκη κατάφερε να φέρει ξανά το σετ στον πόντο μειώνοντας σε 23-22 αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει χάνοντας με 25-23.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αλλάξει την αγωνιστική της εικόνα ούτε στο τρίτο σετ γνωρίζοντας την ήττα με 25-20. Οι “κιτρινόμαυρες” δεν τα παράτησαν όμως, αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 19-25. Στο τάι μπρέικ οι αθλήτριες του “Δικεφάλου” έδειξαν και πάλι το καλό αγωνιστικό πρόσωπο του πρώτου σετ και πήραν τη νίκη με 9-15 και 2-3 αντίστοιχα.

Τα σετ: 14-25, 25-23, 25-20, 19-25,

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μακρόπουλος): Κόνιαρη, Κυπαρίσση, Μικρουδάκη, Οικονομάκη, Πετρακάκη, Φλιάκου / Μαθιουδάκη (λ), Μουχτούρη, Παυλοπούλου, Σώλο

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη, Ζίγκα, Καββαδία, Μπανίκα, Τέζα,  Χρήστου/ Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδο, Σουβαλιώτη, Βυζαντινού.