Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, άνετη επικράτηση με 3-0 κόντρα στο Ανατόλια

giakoumi_ivanovaΗ ΑΕΚ επικράτησε σχετικά άνετα του Ανατόλια για την 13η αγωνιστική της Α1 γυναικών στο βόλεϊ με 3-0 σετ. Η Ένωση παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισε στην αρχή με την υποδοχή της, είχε σε μεγάλη μέρα τις Ιβάνοβα και Γιακουμή. Η πρώτη πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, με τα σερβίς της έβαλε την Ένωση σε θέση οδηγού σε πρώτο και δεύτερο σετ, ενώ η Γιακουμή, κυρίως με τα μπλόκ της, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα.

Η ΑΕΚ με το Ανατόλια στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πήγαιναν πόντο πόντο, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πάντα μπροστά στο σκορ, παίρνοντας διαφορά έως και τέσσερις πόντους (12-16 ). Στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυρες” βελτιώθηκαν στην υποδοχή και μείωσαν τη διαφορά, περνόντας μπροστά στο σκόρ στα μέσα του πρώτου σετ (18-17).

Εκεί η Ένωση ξεκίνησε να χτίζει μια μικρή διαφορά όμως το Ανατόλια δεν τα παράτησε και ισοφάρισε. Τελικά η ΑΕΚ έστω και δύσκολα πήρε το πρώτο σετ (25-23). Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το πρώτο με το Ανατόλια να έχει μια μικρή διαφορά , όμως και πάλι με συνεχόμενους άσους από την Ιβάνοβα η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει διαφορά έξι πόντων (13-7).  Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμά της και πήγαινε το παιχνίδι όπως το ήθελε, για να κατακτήσει τελικά πιο εύκολα το δεύτερο σετ (25-18).

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη μπήκαν καλύτερα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα και πήραν ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή (8-6). Στα μέσα του τρίτου σετ η ΑΕΚ κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά (16-10) και δεν είχε κανένα πρόβλημα να τη διατηρήσει μέχρι το τέλος, κατακτώντας το  με συνολικό σκορ 25-20.