Πάλεψε η ΑΕΚ στη Λαμία, αλλά δεν απέφυγε την ήττα

ΦΩΤΟ από το Λαμία - ΑΕΚ

lamia_AEK68Την ήττα με 3-0 σετ στη Λαμία από την τοπική ομάδα γνώρισε η ΑΕΚ, στην προτελευταία της παράσταση στην Volleyleague. Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική για δύο σετ, αλλά δεν ήταν εφικτό να αποφύγει την ήττα. Πλέον απομένει ακόμη ένα ματς, το Σάββατο στη Γλυφάδα με τη ΜΕΝΤ (20:00).

Η ΑΕΚ ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στις απαιτήσεις του αγώνα στο πρώτο σετ, παρά το γεγονός πως η ομάδα δοκιμάστηκε σε μία αναμέτρηση που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για αυτή. Η Ένωση άντεξε στο πρώτο σετ, ωστόσο η Λαμία με το 5-0 σερί στο τέλος έκανε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Χωρίς άγχος και πίεση συνέχισε και στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ. Το 27-25 έδειξε ακριβώς την πίεση που άσκησε η Ένωση στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως κατάφεραν στο τέλος να διαμορφώσουν το 2-0 στο δραματικότερο σημείο της βραδιάς.

Στο τρίτο σετ η απόδοση της ομάδας του Παπαδόπουλου έπεσε κατακόρυφα, κάτι που μαρτυρά η χαμηλή συγκομιδή πόντων της Ένωσης σε αυτό (14 πόντοι). Η Λαμία αξιοποίησε το γεγονός ότι η ΑΕΚ έκανε ροτέισον δίνοντας χρόνο στους νεότερους παίκτες, κι έτσι ξέφυγε νωρίς στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα την διαφορά στους 10 πόντους και με το τελικό 25-14, κατέκτησε το πολυπόθητο τρίποντο που ζητούσε.

Δείτε πως μετέδωσε την αναμέτρηση το Enwsi.gr.