Επανήλθε στις νίκες η ΑΕΚ, επικράτησε με 3-1 της ΑΕ Κομοτηνής

Εικόνες από το ΑΕΚ-Κομοτηνή

Στις νίκες επέστρεψε το αντρικό βόλεϊ της ΑΕΚ και μάλιστα με… ανατροπή, αφού επιβλήθηκε στο Μετς με 3-1 σετ της ΑΕ Κομοτηνής, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστικής της Volleyleague. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν… ανάσα, αφού μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα (4 σερί ήττες στο πρωτάθλημα και 6 σε όλες τις διοργανώσεις) πήραν τη νίκη και έφτασαν τους 13 βαθμούς. Σε περίπτωση αντίθετου αποτελέσματος, η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου θα είχε… μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες. Η Κομοτηνή προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά η Ενωση στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και πήρε τον αγώνα.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο πρώτο σετ, με συνέπεια η Κομοτηνή να προηγηθεί με σκορ 8-11. Μάλιστα, στη συνέχεια η διαφορά άνοιξε κι άλλο, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 12-16 και 14-19. Στο σημείο αυτό, οι παίκτες της Ενωσης έδειχναν να… ξυπνάνε και με ένα εντυπωσιακό σερί 7-2, ισοφάρισαν σε 21-21. Η Κομοτηνή ξαναπήρε το προβάδισμα και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, με την ΑΕΚ να παίρνει αμέσως το προβάδισμα και να ξεφεύγει από νωρίς με 3 πόντους (6-3). Η Κομοτηνή κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη και μοναδική φορά, με 9-10, αλλά ως… εκεί. Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου επέβαλλαν την κυριαρχία τους και με ένα εντυπωσιακό σερί (8-1) βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 21-13. Οι τελευταίοι πόντοι ήταν… διαδικαστικοί με τους «κιτρινόμαυρους» να ισοφαρίζουν, κατακτώντας το 2ο σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Κομοτηνής παραδόθηκε… άνευ όρων στην Ενωση, με το τελικό 25-14 να τα λέει όλα! Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και διαρκώς αύξανε τη διαφορά (6-2, 10-5, 20-12). Μάλιστα, αυτή ανέβηκε σε… διψήφια νούμερα με το τελικό +11 να να μιλάει από μόνο του.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι παίκτες του Δρίκου μπήκαν… χαλαροί και επέτρεψαν στην Κομοτηνή να πάρει το προβάδισμα μέχρι και με τρεις πόντους (8-11), με την ΑΕΚ ωστόσο να ισοφαρίζει άμεσα σε 11-11. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (12-14) και στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Το σκορ εναλασσόταν, με την Κομοτηνή να μπαίνει για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ με 18-19. Η Ενωση «απάντησε» με σερί 5-0 για το 23-19 και το τελικό 25-21 ήταν φυσιολογικό.

Τα σετ: 23-25, 25-18, 25-14, 25-21