Έδειξε χαρακτήρα στο Ζηρίνειο η ΑΕΚ, 3-0 σετ τον ΖΑΟΝ

Ένα ακόμη σημαντικό “διπλό” πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στην προσπάθεια που κάνει φέτος για την άνοδο της στα μεγάλα σαλόνια. Η “Ένωση” επικράτησε με 3-0 σετ του ΖΑΟΝ στο Ζηρίνειο για την 3η αγωνιστική της preleague και παραμένει αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.

Σε ότι αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η γηπεδούχος προσπάθησε να κοντράρει στο πρώτο σετ την ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη και τα εύκολα λάθη των “κιτρινόμαυρων”. Μέχρι και τα μέσα του σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ωστόσο στη συνέχεια μίλησε η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων με την “Ένωση” να “κλειδώνει” τη νίκη με 25-22. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να “χτίσει” μια διαφορά στο σκορ με 15-10, και 17-12 αντίστοιχα. Παρόλα αυτά η ομάδα της Κηφισιάς προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε προσωρινά σε 20-18 και 21-23 αντίστοιχα.

Στο τέλος οι φιλοξενούμενες με δύο σερί πόντους πήραν τη νίκη με το ίδιο σκορ, 25-22 και έκαναν το 2-0 στα σετ. Με την Σία Τοτσίδου, Εύη Χρήστου και την Μάρβη Γιοβάνη κορυφαίες η “Ένωση” πήρε εύκολα και το τρίτο σετ με 25-17 και πανηγύρισε την τρίτη της “καθαρή” νίκη στο πρωτάθλημα. Η Τοτσίδου είχε 16 πόντους ενώ Γιοβάνη και Χρήστου σημείωσαν από 12 πόντους συμβάλλοντας στην τρίτη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 22-25, 22-25, 17-25

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Αναγνώστου 1 (1/1 επ.), Αρβανιτοπούλου 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γεωργιλά 4 (3/11 επ., 1 άσσος, 12% υπ.), Ξαγοραράκη 14 (10/15 επ., 4 μπλοκ), Ποδαρά 6 (6/26 επ.), Φακοπουλίδου 15 (13/38 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ.) / Αργυροπούλου (λ, 73% υπ.), Ζήση 1 (μπλοκ, 44% υπ.), Ρέλλου.

ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 12 (12/30 επ.), Ζίγκα 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τέζα 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Τοτσίδου 16 (15/40 επ., 1 άσσος, 30% υπ.), Χρήστου 12 (9/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 44% υπ.), Εικοσπεντίδου, Ντόνα.