"Αυτοκτονία" για την ΑΕΚ, έχασε την άνοδο!

Οι κόποι και οι προσπάθειες μιας χρονιάς χάθηκαν μέσα σε ένα παιχνίδι για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που δεν τα κατάφερε στον τρίτο και τελευταίο τελικό ανόδου. Τα κορίτσια του “Δικεφάλου” παρά την υπερπροσπάθεια έχασαν με 3-2 σετ από τον Ηλυσιακό στο κατάμεστο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Οι “κιτρινόμαυρες” βρέθηκαν δύο φορές μπροστά στα σετ με 1-0 και 2-1 αντίστοιχα ενώ ήταν μπροστά με 16-14 όταν και ξεκίνησε η ολική αντεπίθεση των “φιλοξενούμενων”. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Ηλυσιακός με δύο σερί πόντους στο τέλος πήρε τη νίκη με 15-13. Το τέλος του αγώνα βρήκε όλες τις αθλήτριες της ΑΕΚ πεσμένες στον αγωνιστικό χώρο με δάκρυα στα μάτια μη μπορώντας να πιστέψουν πως έχασαν με αυτό τον τρόπο, μέσα στο σπίτι τους την άνοδο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι καταιγιστική η ΑΕΚ στο πρώτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ηλυσιακό που ήταν φανερά επηρεασμένος από την ατμόσφαιρα που επικρατούσε στο γήπεδο. Στο κλειστό πραγματικά δεν έπεφτε καρφίτσα με τους Ενωσίτες να μην σταματούν λεπτό να τραγουδούν και να εμψυχώνουν τα κορίτσια. Οι “κιτρινόμαυρες” παρασύρθηκαν από τον ρυθμό της εξέδρας και πήραν εύκολα τη νίκη με 25-8.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε σε 1-1 με την ΑΕΚ να αντιδράει και πάλι κερδίζοντας το τρίτο σετ. Όλα έδειχναν πως η άνοδος ήταν κοντά για την ομάδα αλλά στο τρίτο σετ η ομάδα έπαθε “μπλακ άουτ” χάνοντας με 25-20. Το τάι μπρέικ ήταν συγκλονιστικό με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 8-4 και 10-6 αντίστοιχα και την ΑΕΚ να αντιδράει ισοφαρίζοντας σε 11-11 και 13-13. Με δύο σερί πόντους ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη με 15-13 και την άνοδο στην Α1.

Τα σετ: 25-8, 23-25, 25-21, 20-25, 13-15

ΑΕΚ (Σαμαράς): Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μαλουσάρη, Ζίγκα, Μπίσκου, Γκρέκα / Λύρα (λ), Μπελιά, Σουβαλιώτη, Αντωνιάδη,

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αποστολογιωργάκης): Αναγνώστου, Χριστοδούλου, Χαμπηλομάτη, Μπέμπη, Σωτηρίου, Λιαρούτσου / Παπαδάκη (λ), Τσιγαρίδα, Τζαλαλή Κ., Τζαλαλή Σ.