Δυσκόλεψε η άνοδος για την ΑΕΚ - Εχασε στον πρώτο τελικό με 3-1 από τον Παναθηναϊκό

Με την πλάτη στον… τοίχο βρίσκεται πλέον η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό των πλέι οφ και βλέπει την υπόθεση άνοδος να απομακρύνεται…

Οι “κιτρινόμαυρες” με εξαίρεση το τρίτο σετ δεν κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και έφυγαν με άδεια χέρια από το κλειστό του Χολαργού.

Πλέον, την Κυριακή (21/04) η «Ενωση» υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και θέλει μόνο τη νίκη για να πάει την σειρά των τελικών σε τρίτο ματς. Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει και φέτος να αποχαιρετήσει την άνοδο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ και παρότι ο Παναθηναϊκός προηγούνταν στο σκορ οι “κιτρινόμαυρες” έβρισκαν τρόπο για να βρίσκονται κοντά στο σκορ.

Η “Ένωση” μείωσε σε 16-15 και 18-17 ωστόσο από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι φρόντισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί. Το τάιμ άουτ έκοψε τον ρυθμό των “κιτρινόμαυρων” που έχασαν το σετ με 25-20. Και στο δεύτερο σετ η “Ένωση” προσπάθησε να βρει λύσεις αλλά είχε σημαντικά θέματα στην υποδοχή, ενώ δεν κατάφερε να πιέσει από το σερβίς.

Οι “πράσινες” έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ πήραν εύκολα τη νίκη με 25-13. Η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει κάνοντας μια προσπάθεια για να μπει και πάλι στο παιχνίδι.

Οι “κιτρινόμαυρες” παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένες, εκμεταλλεύτηκαν καλύτερα το μπλοκ και τις αδυναμίες των γηπεδούχων. Προηγήθηκαν με 15-19, ωστόσο οι “πράσινες” μείωσαν σε 21-21. Από εκείνο το σημείο το σετ πήγαινε πόντο-πόντο με την ΑΕΚ να κερδίζει στην παράταση με 25-27.

Η ομάδα του Μανώλη Αποστολογιωργάκη προσπάθησε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Προηγήθηκε με 14-15 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στις κρίσιμες φάσεις κερδίζοντας το σετ με 25-20 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ (3-1): 25-20, 25-13, 25-27, 25-20.

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την εξέλιξη του αγώνα.