Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Μετς, αποκλείστηκε από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ

Εικόνες από το ΑΕΚ- Παναθηναϊκός

Σκούρα… τα βρήκε η ΑΕΚ στο Μετς, αφού αποκλείστηκε από τον Παναθηναϊκό για την διοργάνωση του Κυπέλλου με 3-0 σετ. Η «Ένωση» δεν έδειξε το πρόσωπο που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να χαρίσει το εισιτήριο για τους «8» στο «Τριφύλλι». Στο γήπεδο δεν υπήρξε ανταπόκριση του κόσμου, αφού υπήρχε λιγοστός στην εξέδρα για να εμψυχώσει την ομάδα.

Η ΑΕΚ στο πρώτο σετ δεν ξεκίνησε πολύ καλά και δεν έβρισκε τρόπους να σκοράρει με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 3-1. Στην συνέχεια, του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και πήγαιναν πόντο-πόντο και κάπου εκεί η ΑΕΚ κατάφερε να βγει μπροστά για το 11-9. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για λίγο στο 15-18 αφήνοντας πίσω την «Ένωση». Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις ούτε στην συνέχεια, με τους «πράσινους» να παίρνουν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν καλά και οι δύο ομάδες ,με τον αγώνα να πηγαίνει πάλι πόντο -πόντο. Ο Παναθηναϊκός κατά τη διάρκεια του σετ με ένα μικρό σερί, πήγε το σκορ στο 7-12. Η ΑΕΚ παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να πλησιάσει την αντίπαλη ομάδα στο σκορ και έμεινε πίσω καθ’ όλη την διάρκεια του σετ με τον Παναθηναϊκό να κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-20.

Η «Ένωση» στο τρίτο σετ έκανε ένα καλό ξεκίνημα και βρισκόταν μπροστά με 5-3, ενώ συνέχισε να είναι μπροστά μέχρι το 7-6. Στο 12-13 ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ. Βέβαια, η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στους “πράσινους” στην εξέλιξη του αγώνα φτάνοντας στην ισοφάριση με 24-24, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ με 26-24 και τον αγώνα με 3-0.

Τα σετ: 18-25,20-25, 24-26