Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Μίκρα

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα απέναντι στον ΠΑΟΚ, αφού ηττήθηκε με 3-0 σετ στη Μίκρα. Πλέον, οι “κιτρινόμαυροι” κοιτάνε τα πλέι οφ και θέλουν να κάνουν το καλύτερο δυνατό. Συγκεκριμένα, η αυλαία για την “Ενωση” ανοίγει στον εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήγαιναν πόντο -πόντο ως το 7-7. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 4-0, πήρε κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 11-7. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, καθώς οι “κιτρινόμαυροι” δεν έβρισκαν τρόπους αντεπίθεσης (22-15) και ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-17.

Οι παίκτες της ΑΕΚ της μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος του ματς και προηγήθηκαν με 4-2. Ο ΠΑΟΚ όμως γρήγορα έκανε την αντεπίθεση του και πήγε μπροστά στο σκορ με 6-4. Κατά την διάρκεια ενώ η “Ενωση” ήταν ανταγωνιστική(11-10), οι “ασπρόμαυροι” όμως πήραν αμέσως προβάδισμα έξι πόντων για το 17-11. Τελικά το σκορ του δεύτερου σετ ήταν 25-17 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, αφού οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο (5-5, 8-7, 12-11, 17-17). Ακολούθως, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έκανε το 4-0 και πήγε το σκορ στο 22-18. Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει δύσκολα το σετ με 25-21 και το παιχνίδι με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό (3/4, 17:00) για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Τα σετ (3-0): 25-17, 25-17, 25-21.

Π.Α.Ο.Κ. (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 3π. (3/6 επ.), Τερζής 1 (1 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (9/17 επ., 1 άσο, 33% υπ.-00% άριστες), Γκόρτσανιουκ 8 (8/18 επ., 50% υπ.-19% άριστες), Τακουρίδης 11 (4/6 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κλάπβαικ 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. – 36% υπ.-18% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης 2 (2/3 επ., 40% υπ.-20%αρ.), Γάτσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπούτος 3 (3/5 επ.).

Α.Ε.Κ. (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 π. (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Στοϊλοβιτς 6 (5/25 επ., 1 άσσος, 78% υπ.-61% άριστες), Κανέλλος 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 16 (16/29 επ.), Ιμπραγκίμοβ 2 (2/10 επ., 67% υπ.-33%αρ.) / Γκαράς (λ. – 36% υπ., 27%αρ.), Κρέτσης.