Ασταμάτητες οι κοριτσάρες της ΑΕΚ, επικράτησαν με 3-0 σετ του Αιγάλεω

Οι «κιτρινόμαυρες» έχουν μπει για τα καλά στην κούρσα για την άνοδο και δεν της σταματάει τίποτα.

Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ επικράτησε του Αιγάλεω με 3-0 στο «Στ. Βενέτης» για την 16η αγωνιστική της Pre League και πανηγύρισαν την 8η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Η «Ενωση» έχει πλέον 42 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα και είναι πίσω από τον Παναθηναϊκό που έχει 43, ενώ αναμένεται και το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Κηφισιά για να βγει η τελική κατάταξη για την αγωνιστική.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού που ήταν μπροστά με 8-3. Κατά τη διάρκεια του σετ, η «Ενωση» είχε ξεφύγει πολύ στο σκορ με το Αιγάλεω να μην βρίσκει σημεία να αντεπιτεθεί, μένοντας πίσω στο 11-4. Κάπως έτσι συνεχίστηκε όλο το σετ με τις «κιτρινόμαυρες» να είναι αρκετά μπροστά και να το παίρνουν με 25-13.

Στο δεύτερο σετ ο «Δικέφαλος» κράτησε τον ίδιο ρυθμό, αφού προηγούνταν των γηπεδούχων με 3-5, αν και το Αιγάλεω μπήκε πιο ανταγωνιστικό από το πρώτο. Η «Ενωση» δεν σταμάτησε να είναι μπροστά στο σκορ, ξεφεύγοντας και πάλι στο 9-15. Το Αιγάλεω δεν μπορούσε να καλύψει την διαφορά και έτσι η ΑΕΚ πήρε και αυτό το σετ με 25-19.

Και στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν σταθερά μπροστά στο ξεκίνημα με 2-4, ενώ το Αιγάλεω ακολουθούσε σταθερά και δεν άφηνε την ΑΕΚ να ξεφύγει πολύ. Τελικά, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να κρατήσουν μικρή διαφορά δεν τα κατάφεραν, αφού οι «κιτρινόμαυρες» ξέφυγαν στο 9-16. Ο «Δικέφαλος» εν τέλει πήρε δικαιωματικά και το τρίτο σετ με 15-25, άλλα και το παιχνίδι με 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ το παιχνίδι του Κυπέλλου που ακολουθεί (Τετάρτη/20/02, 18:30) με τον Αίαντα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Τα σετ: 13-25, 19-25, 15-25.