Αποκλείστηκε από το Κύπελλο η ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο ολοκλήρωσε για φέτος η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τα κορίτσια του «Δικεφάλου» πάλεψαν αλλά λύγισαν απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει διαφορετικούς στόχους και διεκδικεί τον τίτλο στην Α1. Η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου προσπάθησε να σταθεί αξιοπρεπώς στο παιχνίδι αλλά το πέτυχε μόνο στο τρίτο σετ όταν και νίκησε με 27-25. Πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στην άνοδο που είναι και ο μεγάλος φετινός στόχος. Η ΑΕΚ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και απέχει μόλις εφτά αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το σετ ωστόσο δεν μπόρεσε στη πορεία να βρει τις λύσεις στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν κοντά στο σκορ ενώ προηγήθηκαν μάλιστα και με 7-6 ωστόσο τα εύκολα λάθη σε εκείνο το σημείο είχαν ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πετύχει πέντε σερί πόντους και να προηγηθεί με 7-10. Και πάλι όμως οι αθλήτριες του «Δικεφάλου» βρήκαν τρόπους να μείνουν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 11-12, όμως και πάλι οι «φιλοξενούμενες» με ένα ξέσπασμα ανέβασαν την διαφορά και πήραν το σετ με 15-25.

Ίδια εξέλιξη και στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να προσπαθεί να σταθεί στα πρώτα λεπτά ωστόσο στη  συνέχεια δεν είχε το καθαρό μυαλό και τις λύσεις. Ο Ολυμπιακός έκανε γρήγορα το +9 και πήρε τη νίκη με 11-25.

Μείωσε η ΑΕΚ

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πιο απελευθερωμένη και πιέζοντας περισσότερο από το σερβίς κατάφερε να δυσκολέψει το έργο των «φιλοξενούμενων». Με την Κουντουρά στο σερβίς προηγήθηκε με 11-9 ενώ κατάφερε μάλιστα να φτάσει και στο +4. Με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ η «Ένωση» έφτασε στο 21-18 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 22-22. Η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα με 23-22 και 24-22 έχοντας την ευκαιρία για να μειώσει στα σετ.  Προηγήθηκε τρεις φορές με 25-24 και 26-25 για να πάρει τελικά τη νίκη με 27-25 μειώνοντας σε 2-1. Οι αθλήτριες του «Δικεφάλου» στάθηκαν πολύ καλά και στο τέταρτο σετ προηγήθηκαν με 8-6 αλλά γνώρισαν τελικά την ήττα με 20-25.

Τα σετ: 15-25, 11-25, 27-25, 20-25

Α.Ε.Κ. (Μπακοδήμος): Νομικού, Κουντουρά, Διάλλα, Ράπτη, Μπίσκου, Καραγκούνη . Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ), Καββαδία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα , Κωνσταντινίδου, Ζιβογίνοβιτς, Λαμπρούση, Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου / Κακουράτου (λ), Μιλιντίγεβιτς (λ) Χουντ, Κονόμι, Χριστοδούλου, Ζακχαίου