Απογοητευτική ήττα για την ΑΕΚ!

Εικόνες από το Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

Απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Χολαργού για την 8η αγωνιστική της Preleague. Η “Ένωση” δεν κατάφερε να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες και γνώρισε μια επώδυνη ήττα που την έφερε πίσω στην βαθμολογία και στην “μάχη” της ανόδου.  Ένα αποτέλεσμα που “πλήγωσε” την ομάδα της Ελένης Μεμετζή η οποία ωστόσο έχει τα χρονικά περιθώρια για να αντιστρέψει την κατάσταση ωστόσο τα περιθώρια για νέες βαθμολογικές απώλειες έχουν στενέψει επικίνδυνα.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το 4-4, χέρι-χέρι. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα 2-0 (6-4), ενώ ανέβασε περεταίρω τη διαφορά (9-6). Η ΑΕΚ μείωσε σε 17-14 αλλά γνώρισε την ήττα με 25-17.  Στο δεύτερο σετ, μετά το 2-2, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ φτάνοντας μέχρι το 8-3. Το τάιμ άουτ της Ελένης Μεμετζή δεν αφύπνισε τις “κιτρινόμαυρες” με το σκορ να φτάνει στο 11-3. Η ΑΕΚ μείωσε σε 11-6, ενώ λίγο αργότερα “έριξε” την διαφορά στους 4 (14-10). Το +4 διατηρήθηκε για τους γηπεδούχους ως το 17-13, όταν και με σερί 3-0 οι “πράσινες” προηγήθηκαν με 20-13 για να πάρουν τη νίκη με 25-19. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει προηγήθηκε με 12-6, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει το πλεονέκτημα της με την γηπεδούχο να ισοφαρίζει σε 16-16 για να “κλειδώσει” τη νίκη με 25-18 και 3-0 αντίστοιχα.