Ανατροπή φωτιά… για την ΑΕΚάρα απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-2 σετ

Η ΑΕΚ επικράτησε με τρομερή… ανατροπή απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Pre League.

Ο «Δικέφαλος» παρόλο που έχανε με 2-1 κατάφερε να ανατρέψει τα σετ και να πάει το παιχνίδι σε τάι μπρέικ παίρνοντας το με 3-2, ενώ έβαλε στο τσεπάκι… και τους δύο βαθμούς που θα χρειαστεί στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Pre League, με τις “κιτρινόμαυρες” να παραμένουν αήττητες στην έδρα τους.

Οι φίλοι της ΑΕΚ έδωσαν βροντερό παρών και γέμισαν το Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα “φωτιάς” με τη φωνή τους από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η «Ενωση» ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, όμως στην συνέχεια αυτού ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με 3-5. Στην διάρκεια του αγώνα η ΑΕΚ με ένα καλό σερί βγήκε μπροστά διαμορφώνοντας την διαφορά στο +10 για το 16-6. Ύστερα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο 16-10, όμως δεν κράτησε πολύ, αφού οι «κιτρινόμαυρες» ξανά ανέβασαν το σκορ στο 19-12. Έτσι η ΑΕΚ κέρδισε το σετ ολοκληρώνοντας το στο 25-20.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε πολύ καλά δείχνοντας μια διαφορετική εικόνα από ότι έδειξε στο πρώτο. Ο ΠΑΟΚ έβρισκε εύκολα χώρους για να σκοράρει και ήταν αρκετά μπροστά στο 20-7, ενώ συνέχισε το τεράστιο… σερί μέχρι το τέλος κερδίζοντας με 25-9.

Οι «κιτρινόμαυρες» στο τρίτο σετ σοβαρεύτηκαν και ήταν πολύ κοντά στο σκορ, χωρίς να αφήνουν τις «ασπρόμαυρες» να ξεφύγουν. Στην συνέχεια, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει κοντά τον ΠΑΟΚ που έκανε το 14-17, όμως επανήλθε γρήγορα μειώνοντας στο 16-17. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν άφησε περιθώρια στην «Ενωση» για να περάσει μπροστά στο 17-23 και κατάφερε να πάρει και το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ έπαιζε το τελευταίο της χαρτί και ήταν η ευκαιρία της για την μεγάλη ανατροπή απέναντι στο ΠΑΟΚ. Με δύο πόντους της Γιοβάνη ο «Δικέφαλος» κατάφερε να περάσει μπροστά στο 16-14 και να στείλει μήνυμα αισιοδοξίας. Στη διάρκεια του παιχνιδιού, η “Ενωση” πάλεψε αρκετά για να πάρει το σετ και να φτάσει στο τάι μπρέικ το παιχνίδι κάτι που κατάφερε, αφού το πήρε με 25-22.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν για το ποιος θα πάρει την μεγάλη νίκη, αλλά και το δίποντο. Νικητής αυτού τελικά ήταν η ΑΕΚ, που έδωσε έναν αγώνα… ψυχής κερδίζοντας το με 15-13 και τον αγώνα με 3-2, ξεσηκώνοντας τον κόσμο που ήταν στις εξέδρες της Νέας Φιλαδέλφειας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, την επόμενη Κυριακή (17/02) όταν και φιλοξενείται στο Αιγάλεω από την τοπική ομάδα για την 16η αγωνιστική.

Τα σετ: 25-20, 9-25, 22-25, 25-22, 15-13.