Βόλφσμπουργκ - Σαχτάρ 1-2: «Διπλό» και προβάδισμα για τους Ουκρανούς

H Σαχτάρ πέρασε με 1-2 από την «Volkswagen Arena» απέναντι στη Βόλφσμπουργκ και έχει τεράστιο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4′ με σουτ του Άρνολντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο Πιάτοφ. Στο 16′ η Σαχτάρ άνοιξε το σκορ με τον Ισμαΐλι να βγάζει σέντρα από αριστερά και τον Μπρουκς να κάνει κακό διώξιμο δίνοντας την ευκαιρία στον Μοράες να κάνει το 0-1 με κοντινή κεφαλιά.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Βόλφσμπουργκ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ματβιένκο, με τον Βέχοστ ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γλιστρά στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48′ με τον Άρνολντ να εκτελεί ένα φάουλ και την μπάλα να παίρνει περίεργη τριχιά αναγκάζοντας τον Πιάτοφ να διώξει τελευταία στιγμή σε κόρνερ, αλλά μετά την εκτέλεσή του από τον Μπρέκαλο, ο Μπρουκς πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 1-1.

Στο 73′ η Σαχτάρ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Άλαν Πάτρικ να εκτελεί ένα φάουλ που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μάρκος Αντόνιο με κεφαλιά έκανε το 1-2.