Βέροια-Τρίκαλα 1-1: Έχασαν την ευκαιρία τα Τρίκαλα

Χρυσή ευκαιρία για να σφραγίσουν από σήμερα την άνοδο στη Super League 2 έχασαν τα Τρίκαλα, τα οποία κράταγαν ένα σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Βέροιας, αλλά με πέναλτι στο 95′ δέχθηκαν την ισοφάριση και έφυγαν μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Η πρωτοπόρος ομάδα των Τρικάλων διατηρεί πάντως την απόσταση ασφαλείας των εννιά βαθμών από την 3η Βέροια, η οποία πάντως κινδυνεύει να χάσει έδαφος για τη 2η θέση, αν την Κυριακή ο Ιωνικός επικρατήσει του Αιγάλεω.

Τα Τρίκαλα πήραν γρήγορο προβάδισμα στο σκορ καθώς μόλις στο 12′ έκαναν το 0-1 με τον Σταματή. Η Βέροια στο 36′ πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Γιακουμής σταμάτησε το σουτ του Πόζογλου. Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν το τρίποντο αλλά η κεφαλιά του Πέλκα στο 72′ δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ριζογιάννης καθάρισε σωτήρια μια επικίνδυνη στιγμή που πήγε να δημιουργηθεί μέσα στην περιοχή των Τρικάλων.

Η Βέροια άγγιξε την ισοφάριση στο 82′ αλλά το πλασέ του Κανούλα με εξουδετερωμένο τον Γιακουμή έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γιαννίτσης. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Οικονομόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πασάς, ο οποίος ευστόχησε και έγραψε το τελικό 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Περικλής Αμανατίδης.