Βέρντερ Βρέμης - Βόλφσμπουργκ 0-1: Πάτησε «γερά» στην 6άδα

Η Βόλφσμπουργκ με γκολ του Βέργκοστ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Βρέμης.

Η πρώτη φάση στον αγώνα ήρθε στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης με την κεφαλιά του Σαργκντέν για την Βέρντερ να φεύγει άουτ, παρότι ο ποδοσφαιριστής καθόταν σε πολύ καλή θέση.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε μόλις 4 λεπτά αργότερα με τον Μεχμέντι να μπαίνει μέσα στην περιοχή  αλλά το σουτ να ανακόπτει η άμυνα των γηπεδούχων και έτσι να μένει το 0-0.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με τον διαιτητή να βλέπει το VAR και να δείχνει παίζεται.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες ήταν λιγότερες. Στο 68ο λεπτό ο Αουγκούστινσον με μια σουτάρα απείλησε την εστία της Βόλφσμπουργκ, όμως το σουτ του πέρασε μόλις άουτ.

Από το 75ο λεπτό και μετά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και τελικά δικαιώθηκαν. Συγκεκριμένα, στο 82ο λεπτό ο Φέλιξ Κλάους σέντραρε, με τον ΒέRγκορστ να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 0-1.

Με τη νίκη αυτή η Βόλφσμπουργκ ξέφυγε με δύο βαθμούς από την 7η Χόφενχαϊμ και πάτησε γερά στην 6αδα του πρωταθλήματος. Από την άλλη η Βέρντερ παρέμεινε στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος.