Η Βασίλισσα ΑΕΚ έκανε την ανατροπή του αιώνα και προκρίθηκε!

Η μεγάλη ΑΕΚ, η τεράστια ομάδα της Ευρώπης, είναι ξανά εδώ. Η τεράστια ομάδα, η βαριά φανέλα, έκανε την ανατροπή του αιώνα. Σε ένα ματς που πνιγόταν από το άγχος, κατάφερε να κάνει απίστευτα πράγματα στο τέλος και να πάρει τη νίκη επί της Μπαϊρόιτ με 83-81. Σε συνδυασμό με τις νίκες της Στρασμπούρ και της Βενέτσια, η ΑΕΚ πέρασε πανάξια στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά. Είχε πολλά ζητήματα στην άμυνα, όπου οι Γερμανοί είχαν στήσει πάρτι κάτω από τη ρακέτα της Ενωσης. Είναι ενδεικτικό, πως οι 18 από τους 21 πόντους της Μπαϊρόιτ στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν κάτω από το καλάθι. Ο Χάντερ δεν μπορούσε δίχως βοήθειες να αντιμετωπίσει τα δυνατά κορμιά των Γερμανών, ενώ η ΑΕΚ δεν έκανε καν φάουλ για να σταματήσει τους φιλοξενούμενους από κοντά.

Παράλληλα, υπήρχαν πολλά ζητήματα στα αμυντικά ριμπάουντ (η ΑΕΚ έχασε έξι σε αυτό το διάστημα), που έκαναν τη ζημιά. Επιθετικά πάντως, η Ενωση έβρισκε λύσεις με τους Χάντερ και Χάρις και δίχως να παίζει καλά, σκόραρε – κυρίως από κοντά – και δεν άφησε την Μπαϊρόιτ να πάρει διαφορά. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ στο -1 (21-20) σε διάστημα που δεν έπαιζε καλά.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη και με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ. Η παρουσία του Βασιλόπουλου σε θέση «3» σκλήρυνε την ομάδα, η άμυνα έσφιξε και με κάρφωμα του Χάρις η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 25-24. Παράλληλα, η είσοδος του Σάκοτα έδωσε μια ακόμα λύση επιθετικά, με αποτέλεσμα η Ενωση να πάρει προβάδισμα με τρεις (28-25), μόλις δύο λεπτά από την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωση της, αναλώθηκε σε βεβιασμένες επιλογές από μακριά και επέτρεψε στους Γερμανούς να είναι μέσα στο παιχνίδι. Και δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά όταν η Μπαϊρόιτ είχε 14 (!) επιθετικά ριμπάουντ και 33 συνολικά, έναντι 22 της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» μπλόκαραν επιθετικά, μακρινό σουτ δεν υπήρχε ούτε για…πλάκα, ενώ χάνονταν και οι βολές! Μοιραία, οι Γερμανοί έχτισαν τη μεγαλύτερη διαφορά τους με οκτώ πόντους και η ΑΕΚ στο ημίχρονο ήταν στο -7 (33-40).

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι πνιγμένη από το άγχος και με τραγικές επιλογές και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η άμυνα έμπαζε από παντού, οι επιθέσεις γίνονταν στην τύχη και έτσι η διαφορά έφτασε στους 14 (52-38). Μοιραία, η Μπαϊρόιτ βρήκε αυτοπεποίθηση και μόνο χάρη στο πάθος και τις εμπνεύσεις του Σάκοτα η Ενωση μπόρεσε να μη χάσει επαφή με το σκορ και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -11 (66-57).

Δίχως να έχει δυνατότητα να παίξει ορθολογικό μπάσκετ, η ΑΕΚ έπαιξε με ψυχή και πάθος στην τελευταία περίοδο. Ο Σάκοτα με τρίποντο, ο Τζέιμς με φοβερό κάρφωμα και τρίποντο του Ξανθόπουλου, η Ενωση έφτασε στο -3 (71-68) 7’ πριν το φινάλε. Κλειδί ήταν η εξαιρετική άμυνα, με το χαμηλό σχήμα που είχε Ξανθόπουλο και Γκριν και τον Τζέιμς πεντάρι, αλλά και τα φάουλ που έκαναν πια χωρίς να επιτρέπουν στους αντιπάλους της να κάνουν εύκολα επιθέσεις.

Ο Χάρις έκανε εκπληκτικά πράγματα σε άμυνα και επίθεση και η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο -1 (76-75), δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι Γερμανοί αντέδρασαν, αλλά η ψυχή της ΑΕΚ δεν είχε προηγούμενο. Δύο μεγάλα σουτ από τον Βασιλόπουλο και τον Σάκοτα, έφεραν την Ενωση μπροστά με δύο πόντους (83-81) και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στο φινάλε.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 11, Γκριν 5, Χάρις 23, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 20, Βασιλόπουλος 5, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9

Μπαϊρόιτ (Ρ. Κόρνερ): Ρόμπινσον 2, Κοξ 2, Λίνχαρτ 11, Ντόρεθ 3,  Σέιφερτ 12. Βακχάλσκι 4, Αμάιζ 7, Μπρουκς 14, Γιορκ 18, Μάρεϊ 8