Βαριά ήττα του Αρη από τη Γάνδη

Στην προπόνηση της ΑΕΚ ο αθλητικός ψυχολόγος (VIDEO)

Βαριά ήττα με 3-0 από τη Γάνδη γνώρισε ο Αρης στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας, που έγινε επί βελγικού εδάφους. Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι τους, ωστόσο, είχαν και πάλι αρκετά αμυντικά κενά, τα οποία «πλήρωσαν» στο φινάλε, όταν η κούραση και τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους.

Ο Σάββας Παντελίδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, δίνοντας για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Ιντέγε, αλλά και στον Έμαν, που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, υπερασπιζόμενος τα γκολπόστ των «κίτρινων». Με ενοχλήσεις στη γάμπα αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο ο Λάρσον, ο οποίος θα υποβληθεί σε εξετάσεις. Δεν αγωνίστηκε ο Ματίγια, ο οποίος ταλαιπωρείται από ψύξη, ενώ εκτός αποστολής έμειναν επίσης οι Κουέστα και Τζανακάκης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνεχίζει την προετοιμασία της στην Ολλανδία και το επόμενο φιλικό είναι προγραμματισμένο για την επόμενη Παρασκευή (12/7) με αντίπαλο την Αϊντχόφεν.

Ο Άρης μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και στα πρώτα 25 λεπτά βρισκόταν συνεχώς σε θέση άμυνας. Η Γάνδη ήταν πιο κινητική και απειλητική, όντας σε καλύτερο επίπεδο προετοιμασίας και στο 29’ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μπερίντζε, μετά από σέντρα του Λούστινγκ. Σε αυτή τη φάση, οι «κίτρινοι» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Λάρσον ένοιωσε ενοχλήσεις και στο επόμενο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Μαρτίνες.

Μετά τη συμπλήρωσης μισής ώρας αγώνα, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε τρεις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 31’, ο Τόνσο σούταρε από πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, έξι λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντινίδης σούταρε έξω από την περιοχή, με την κατάληξη να είναι ίδια και στο φινάλε, ο Ντιγκινί έκανε σουτ, επίσης εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι των Βέλγων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προπονητές των δύο ομάδων προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, προκειμένου να δουν την αγωνιστική κατάσταση και των άλλων παικτών, που είχαν στη διάθεσή τους. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Άρη, με τον Ντουάρτε να βρίσκεται σε καλή θέση στο 63’, αλλά να σουτάρει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κιάλα, ο οποίος δοκιμάζεται στις τελευταίες προπονήσεις, υπέπεσε σε πέναλτι, αλλά ο Έμαν μπλόκαρε το χτύπημα του Ντέρικ.

Οι Βέλγοι, όντας περισσότερο μπροστά στην προετοιμασία, είχαν καλύτερα τρεξίματα και στο 79’ πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο διαιτητής υπέδειξε νέο πέναλτι, το οποίο προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Άρη και ο Γιάρεμτσουκ από την «άσπρη βούλα» νίκησε τον Έμαν. Η κούραση ήταν εμφανής για τους «κίτρινους», οι οποίοι δέχθηκαν και τρίτο τέρμα στο τελευταίο λεπτό από τον Σιλά, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έκανε το 3-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η 11άδα του Άρη: Έμαν, Κωνσταντινίδης (46’ Ροζ), Σόουζα, Βέλεθ (46’ Δεληζήσης), Κόρχουτ (68’ Τσαγκαλίδης), Μπάσα (74’ Φετφατζίδης), Μπακούτσης (46’ Ντουάρτε), Ντιγκινί (68’ Γιουνές), Λάρσον (30’ Μαρτίνες, 86’ Κλεμέντε), Τόνσο (59’ Μπακούτσης, 76’ Μπαγκαλιάνης), Ιντέγε (64’ Κιάλα, 82’ Νιένγκου).

Η 11αδα της Γάνδης: Καμίνσκι, Σμιθ, Οβούσου, Οτζίτζα, Μπέζους, Κβιλιτάια, Μπερίντζε, Ασαρέ, Λούστιγκ, Πλάστουν, Ντέρικ.