"Φρένο" στην ΑΕΚ από τον Δούκα, ήττα σοκ με 24-21 που έσπασε το αήττητο της Ενωσης

ÄÏÕÊÁÓ - ÁÅÊ (ÊÕÐÅËËÏ 2013-2014)Στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα υποχρεώθηκε η ΑΕΚ από τον Δούκα που έφυγε με το “διπλό” από το κλειστό της Κυψέλης, επικρατώντας με 21-24. Οι “κιτρινόμαυροι” πάντως, δύο αγωνιστικές πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (ακόμα και αν ο Διομήδης επικρατήσει στο Άργος του ΠΑΟΚ).

Οι “κιτρινόμαυροι” παρατάχθηκαν χωρίς τον Μλάντεν Ράκσεβιτς αλλά και με τους Αλέξη Αλβανό και Πέταρ Ζούγιοβιτς να μην μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα, λόγω προβλημάτων που αντιμετώπιζαν. Οι φιλοξενούμενοι που παρουσιάστηκαν αρκετά “διαβασμένοι” και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα αρκετά λάθη της Ένωσης που δεν παρουσίασε το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο μετά από την διακοπή του πρωταθλήματος.

Ο Δούκας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να έχει τον έλεγχο του ματς, κόντρα στους “κιτρινόμαυρους” που δεν έβρισκαν τις λύσεις απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων τους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τα πολλά λάθη των παικτών του Γιάννη Αρβανίτη “έτρεξαν” σερί 0-5 στα τελευταία επτά λεπτά (η ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα έμεινε χωρίς γκολ)  και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 8-13.

Οι “κιτρινόμαυροι” στην επανάληψη προσπάθησαν να ανακάμψουν, ωστόσο ο Δούκας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια. Κυρίως με τους Σανίκη και Καρυπίδη να σκοράρουν, η ΑΕΚ έριξε την διαφορά στα δύο γκολ, τρία λεπτά πριν από το τέλος (20-22) όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση που είχε δημιουργηθεί από το ξεκίνημα του ματς.

Για τους φιλοξενούμενους που παραμένουν ζωντανοί στο “κυνήγι” της τετράδας έπειτα από την σημερινή μεγάλη νίκη τους, ξεχώρισαν ο τερματοφύλακας Γιώργος Γεωργιάδης, ο ίντερ Νίκος Μουντζουρίδης και οι εξτρέμ Τζηράς και Ζαμπούνης.

Δείτε ΕΔΩ πως μετέφερε live την εξέλιξη του ματς το enwsi.gr

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-5, 6-8, 8-10, 8-13 (ημχ.), 10-14, 13-17, 16-18, 18-21, 19-22, 21-24

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 2, Γεωργιάδης 1, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 1, Νικολαΐδης, Τσακνής, Σανίκης 4, Αλβανός 1, Καρυπίδης 9, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 3, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ, Παπαδόπουλος

Δούκας (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 2, Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 6, Τόμπρος, Τζηράς 8, Γκέρτσος 1, Ζαμπούνης 6, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης, Γιαννάδης, Λάγιος, Κλεώπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος

Διαιτητές: Ανταλής – Τσάκωνας Δίλεπτα: 4-3 Πέναλτι: 4/7 – 1/4