Τσιτσιπάς: Κέρδισε το θρίλερ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός

Τεστ τίτλου για Τζόκοβιτς και Τσιτσιπά

Μπορεί να χρειάστηκε τρείς ώρες, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να προκριθεί στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι.

Ο Ελληνας τενίστας παρουσιάστηκε καταπονημένος και πνευματικά επηρεασμένος από την κυριακάτικη ήττα του (από τον Ρώσο Ρουμπλιόφ) στον τελικό του Αμβούργου και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον άγνωστο Ισπανό Χάουμε Μουνάρ, πριν αντεπιτεθεί και πάρει το παιχνίδι στο 5ο σετ.

Το τελικό σκορ ήταν 4-6, 2-6, 6-1 6-4, 6-4 σε αγώνα που διήρκεσε 3 ώρες και 12 λεπτά.

«Πρώτη φορά παίζω τέτοιο παιχνίδι, στην αρχή δεν μου πήγαινε τίποτε», δήλωσε ο Στέφανος πριν φύγει για να ξεκουραστεί. Ο Τσιτσιπάς έπαιξε πολύ άσχημα στα πρώτα δύο σετ απέναντι στον Μουνάρ, ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 109 της παγκόσμιας κατάταξης αλλά ειδικεύεται στο παιχνίδι σε χωμάτινη επιφάνεια.

Ο Τσιτσιπάς παραμένει στο νούμερο 6 της λίστας και ελπίζει σε διάκριση στο Παρίσι όπως και η Μαρία Σάκκαρη, που συνεχίζει στον δεύτερο γύρο.