Τσιλιανίδης-Μάνος... οδηγούν τον ΟΦΗ

Την εντυπωσιακή του πορεία συνέχισε ο ΟΦΗ που νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο, χάρη σε δύο γκολ του Τσιλιανίδη κι ένα του Μάνου που έφτασαν τα τρία αμφότεροι! Το… πάλεψαν οι Αγρινιώτες που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 29′, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

Ο Τσιλιανίδης στο 54’ άνοιξε το σκορ και παράλληλα πέτυχε το 1100ο γκολ του ΟΦΗ στη «μεγάλη» κατηγορία, ενώ ήταν εκείνος που σφράγισε και την έκτη νίκη της ομάδας του απέναντι στο σημερινό της αντίπαλο μετά από ισάριθμα ματς στο Θεόδωρος «Βαρδινογιάννης», σκοράροντας ξανά στο 85’…

Μεσολάβησαν το τρίτο φετινό γκολ του Μάνου στο πρωτάθλημα, για το 2-0 στο 61ο λεπτό, αλλά και η μείωση του σκορ από πλευράς Παναιτωλικού, στο 69’ με τον Μοράρ, που μπήκε ως αλλαγή στο ματς.

Ενώ σημαντικό ρόλο στην οικονομία του παιχνιδιού έπαιξε αναμφίβολα η αποβολή του Μιμίτο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 29ο λεπτό, καθώς το αριθμητικό μειονέκτημα αποδείχθηκε καθοριστικό στην επανάληψη, για τη διαμόρφωση του τελικού σκορ.

ΟΦΗ (4-2-3-1): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (34’ Μπράουν), Νέιρα, Μεγιάδο, Σεμέδο, Ναμπί (81’ Σακόρ), Τσιλιανίδης, Μάνος (88’ Φιγκεϊρέδο).

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Κνετ (79’ Γιαννακόπουλος), Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς, Λουτσιάνο, Λουσέρο, Ντάλσιο, Ντίαζ, Ντουάρτε (61’ Μοράρ), Μιμίτο, Μπαϊροβιτς (46’ Αριγίμπι).