«Τρένο» η ΑΕΚ και «αγκαλιά» με την πρόκριση!

Η ΑΕΚ συνεχίζει το νικηφόρο σερί της σε Ελλάδα και Ευρώπη και έτσι πήρε την 4η σερί νίκη της στο Eurocup κερδίζοντας 78-82 μέσα στην Ρωσία την Κράσνι στην παράταση.

Πλέον, η «Βασίλισσα» είναι «αγκαλιά» με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup!

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που έβαλε 28 πόντους και όλα τα κρίσιμα καλάθια, εξαιρετικός ο Χέρστον επιθετικά και πολύτιμος ο Μιλόσεβιτς όσο ήταν στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

Για ακόμη ένα παιχνίδι η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε νωρίς-νωρίς πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα ναχάνει ακόμη και με 10 πόντους και να κλείνει το δεκάλεπτο με 22-14. Στο δεύτερο η Ενωση βελτιώθηκε με την είσοδο του Μιλόσεβιτς αντί του Σάκοτα και η διαφορά μειώθηκε, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε με Μαυροκεφαλίδη και τον Βόσνιο να περάσει στο σκορ, ενώ και ο Παπαντωνίου πίεσε στην περιφέρεια αντί του Γουόρεν. Μάλιστα, η ΑΕΚ κέρδιζε στο ημίχρονο με 33-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με τον Χέρστον σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά, τον Μαυροκεφαλίδη πάντα από κοντά και τον Μιλόσεβιτς στην άμυνα δυνατό, ήρθε και η μεγάλη διαφορά. Μάλιστα, έφτασε στο φινάλε του δεκαλέπτου στην μέγιστη τιμή και έκλεισε με 48-57. Στο τέλος η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη, ο Κούπερ τιμώρησε με 3/3 τρίποντα και έγινε θρίλερ το ματς με την ΑΕΚ παραλίγο να το χάσει. Ευτυχώς οδήγησε το ματς στην παράταση (70-70) και εκεί ο Μαυροκεφαλίδης απόλυτα εύστοχος έδωσε την νίκη με 78-82 με την ΑΕΚ πάντως με δικά της λάθη να κάνει το ματς ντέρμπι.

Το σημαντικό είναι ότι η ΑΕΚ έκανε το 4-2 στις νίκες και η Κράσνι έμεινε στο 1-5, με την ΑΕΚ να έχει τώρα στο ΟΑΚΑ σε μία εβδομάδα την αδιάφορη Γαλατασαράι και με νίκη να «σφραγίζει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.