Το τέλος μιας περίεργης χρονιάς (VIDEO)

Όσα συνέβησαν στην ΑΕΚ την περίοδο 2001-02 θα μπορούσαν πραγματικά να αποτελέσουν το περιεχόμενο ενός πολυσέλιδου βιβλίου. Από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή, η συγκεκριμένη σεζόν ήταν γεμάτη ιδιαιτερότητες. Και δεν άλλαξε ούτε κατά την τελευταία αγωνιστική ημέρα. Βλέπετε, σε εκείνο το ματς με τον ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, η ΑΕΚ αποχαιρετούσε τη χρονιά, τον τότε προπονητή της (Φερνάντο Σάντος) και την ίδια στιγμή καλωσόριζε τον επόμενο τεχνικό της με την επιστροφή του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Το ματς είχε πραγματοποιηθεί με νωπή ακόμα την απογοήτευση από τον χαμένο «τελικό» του πρωταθλήματος. Πίκρα που είχε καταφέρει να περιορίσει το κύπελλο σε τελικό με τον ίδιο αντίπαλο, στο ίδιο γήπεδο. Το φινάλε της σεζόν η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ και τον συνέτριψε με 6-2. Πήρε προβάδισμα από νωρίς με γκολ του Τσιάρτα, διπλασίασε τα τέρματα της με τον Νικολαϊδη και καθάρισε τη νίκη πριν βγει το ημίχρονο με τον Λάκη. Στο δεύτερο μέρος, ακόμα τρία τέρματα (από Κωνσταντινίδη, Νικολαϊδη και Ιβιτς) έδωσαν χαρακτήρα θριάμβου στην «κιτρινόμαυρη» επικράτηση.