Το σερί νικών της ΑΕΚ δεν σταματά πουθενά!

Εικόνες από το ΑΕΚ-Κύμη

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 96-92 κόντρα στην Κύμη για την 19η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Η «Βασίλισσα» αγωνίστηκε με… σβηστές τις μηχανές κόντρα στην ομάδα της Εύβοιας φτάνοντας στην 10η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, κρατώντας αλώβητο το κάστρο του ΟΑΚΑ με 10-0 και παρέμεινε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14-5.

Κορυφαίος για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήταν ο Βινς Χάντερ που είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν οι Γιόνας Ματσιούλις (14π.), Μάλκολμ Γκρίφιν (12π.) και Χάρης Γιαννόπουλος (11π.).

Στις εγχώριες υποχρεώσεις της επέστρεψε η ΑΕΚ η οποία υποδεχόταν την Κύμη για την 19η αγωνιστική της Betshop Basket League. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από μία… γλυκιά ήττα κόντρα στον ΠΑΟΚ για το δεύτερο ματς της φάσης των «16» του Βasketball Champions League, με 62-63 ωστόσο πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού. Στόχος της «Ένωσης» ήταν μονάχα η νίκη σε ένα… ήσυχο απόγευμα στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να παραμείνει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε να αντιμετωπίσει τις γνωστές απουσίες των Βασίλη Ξανθόπουλο, Τζόρνταν Θίοντορ και Βασίλη Καββαδά που είχαν τεθεί νοκ άουτ λόγω τραυματισμών ωστόσο υπήρχε και μία έκπληξη της τελευταίας στιγμής αφού στην 12άδα βρέθηκε ο 16χρονος γκαρντ, Φίλιππος Τίγκας. Όσον αφορά την βασική πεντάδα της αναμέτρησης ο Ιταλός κόουτς παρέταξε τους εξής: Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Χάρης Γιαννόπουλος, Γιώργος Τσαλμπούρης και Βινς Χάντερ.

Η κόπωση από την προηγούμενη «μάχη» του Basketball Champions League ήταν εμφανής για τους παίκτες της ΑΕΚ που μπήκαν αρκετά μουδιασμένα στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Οι Ευβοιώτες το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πέρασαν μπροστά στο σκορ (3-6, 4′) μετά τα πρώτα λεπτά, ενώ λίγο αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν στον 1 πόντο (9-10, 6′). Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν ωστόσο να ξεφύγουν ξανά στο σκορ με την ΑΕΚ να μένει πίσω στο -8 (12-20, 8′), ωστόσο στο τέλος της περιόδου η «Ένωση» ήταν πίσω στο -7 (17-24, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι συνέχισε την κακή του εικόνα ύστερα από τα πρώτα λεπτά φτάνοντας έως και 12 πόντους πίσω στο σκορ (24-36, 14′) με τον Ιταλό κόουτς να βάζει τις φωνές στους παίκτες του. Εκείνη τη στιγμή ήταν που ο… διακόπτης «γύρισε» για τη «Βασίλισσα», η οποία έτρεξε ένα εξαιρετικό σερί με 22-0 (!) το οποίο όχι μόνο έφερε τούμπα το ματς αλλά την έκανε και κυρίαρχη του αγώνα (46-36, 19′). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον «Δικέφαλο» να κρατά τα ηνία με ένα +11 (48-37, 20′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήθελε να διατηρήσει την εν λόγω διαφορά και να… καθαρίσει το ματς χωρίς να μπει σε νέες περιπέτειες. Το μόνο που έπρεπε να κάνει είναι να διατηρήσει τη διαφορά κάτι που το κατάφερνε αρχικά στο +9 (50-41, 23′) και λίγο αργότερα στο +8 (57-49, 25′). Φυσικά, το σύνολο του Ισίδωρου Κουτσού ήταν ανύμπορο να δημιουργήσει τις καταστάσεις της πρώτης περιόδου, αφού η ΑΕΚ ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ (63-54, 28΄). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΕΚ να έχει σταθερά το κεφάλι στο σκορ με +8 (69-61, 30′) χωρίς να έχει πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε ως στόχο να… καθαρίσει και οριστικά το ματς χωρίς όμως να τις προκαλεί κάποιο… φόβο ο αντίπαλος πως μπορεί κάτι να άλλάξει σε αυτό. Δια χειρός Ματσιούλις η… ψαλίδα άνοιξε με στο +14 (75-61, 32′), ενώ λίγο αργότερα ο Χάντερ κάρφωσε δυνατά στο καλάθι των φιλοξενούμενων (79-55, 33′). Η ομάδα της Εύοβιας ήθελε να μείνει κοντά στο σκορ μειώνοντας στους 4 πόντους (89-85, 38′). Ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάτι πιο… σπουδαίο από αυτό με τα τελευταία λεπτά να είναι πιο… χαλαρά και την ΑΕΚ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 11 (3/7 τρίποντα), Τσαλμπούρης, Χάντερ 16 (7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαντ-Ρος 9 (1), Μωραΐτης 5, Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 9 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 14 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζέιμς 10

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 18 (8/9 δίποντα, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα), Γουάσινγκτον 6 (1/7 σουτ), Λιούις 26 (8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 14 (1), Πουλιανίτης 4, Τσιάρας, Μαραγκός 1, Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα)