Το πάλεψε η ΑΕΚ, αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, εμφάνισε ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στο Ολυμπιακό, όμως δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη.

Συγκεκριμένα, οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν με 3-0 σετ από τους “Ερυθρόλευκους” στο πρώτο προημιτελικό για τα play-off της Volleyleague. Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα, ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί ιδιαίτερα στο δεύτερο και τρίτο σετ, που προηγούνταν στο σκορ σε πολλά σημεία, αλλά το έχασαν στις λεπτομέρειες από τους γηπεδούχους. Πλέον, οι δύο ομάδες θα δώσουν ραντεβού το Σάββατο (6/3, 17:00) ενόψει της ρεβάνς για τον δεύτερο προημιτελικό, όπου θα κριθεί και το τελικό αποτέλεσμα.

Για την “Ενωση” ήταν σε εξαιρετική ημέρα οι Τζιουμάκας (19 π.) και Στοΐλοβιτς (14 π.), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Σωνάκης.

Κακό ξεκίνημα έκανε η “Ενωση” στο πρώτο σετ, μη έχοντας καλή υποδοχή και επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να πάρει το προβάδισμα για το 9-2. Στην συνέχεια, οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν αντίδραση και παίζοντας πιο συγκεντρωμένα έριξαν την διαφορά στους δύο πόντους (13-11). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός διατηρούσε σταθερά ένα προσβάσιμα, παρά την μεγάλη πίεση των “κιτρινόμαυρων” με το πρώτο σετ να τελειώνει 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά. Όμως, η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι και με πέντε πόνους για το 10-5. Λίγο μετά οι “Πειραιώτες” με ένα μικρό σερί κατάφεραν να μειώσουν σε 12-14 και τελικά να ισοφαρίσουν σε 19-19. Το σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι και το τέλος του και βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 29-27, κάνοντας το 2-0.

Αρκετά ανταγωνιστικά ξεκίνησε και το τρίτο σετ, με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ κατάφερε στην συνέχεια να πάρει αέρα τριών πόντων για το 9-6, ενώ κατάφερε να είναι μπροστά για αρκετό διάστημα έστω και με έναν πόντο. Στα μέσα του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, κάτι που συνεχίστηκε μέχρι το τελικό 25-23 υπέρ του Ολυμπιακού που πήρε και το ματς με 3-0 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ η ρεβάνς με τον Ολυμπιακό για τα play-off (6/3, 17:00) στο κλειστό του Μετς.

Τα σετ (3-0): 25-22, 29-27, 25-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Ραούβερντινκ 5 (5/17 επ., 47% υπ. – 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος, 100% υπ. – 100% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.).

ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (5/7 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Σωνάκης (λ), Κρέτσης.