Το μικρότερο κακό

Υπό άλλες συνθήκες, ο ένας βαθμός που πήρε η ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη θα ήταν αποτυχία. Η “γεύση” όμως που αφήνει το τελικό αποτέλεσμα διαφοροποιείται, με βάση όλα όσα συνέβησαν στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι για σχεδόν μισή ώρα ο Δικέφαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Η Ένωση όχι μόνο κατάφερε να μείνει όρθια σε ένα εχθρικό γήπεδο, αλλά ήταν η ομάδα που σκόραρε στο φινάλε (χωρίς να μετρήσει το γκολ) και θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με τη νίκη. Για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι η ισοπαλία κόντρα στον Πανιώνιο αποτελεί ουσιαστικά το μικρότερο κακό για τη συνέχεια.

Γενικά ποτέ δε μου άρεσε να ασχολούμαι με τη διαιτησία. Πάντα προτιμούσα να βλέπω το αγωνιστικό κομμάτι, την εικόνα των ποδοσφαιριστών και τις κινήσεις του προπονητή, παρά να αναλώνομαι με τις διαιτητικές αποφάσεις. Η αλήθεια είναι πάντως ότι στη Νέα Σμύρνη ο Στυλιαράς τα έκανε …σαλάτα. Ενδεχομένως το ματς να είχε άλλη εξέλιξη αν στην αρχή του ο διαιτητής είχε πάρει διαφορετική απόφαση στη φάση που ζήτησε πέναλτι ο Γιόχανσον. Όπως επίσης και αν από την άλλη έκρινε ότι ο Τζεμπούρ ήταν ακάλυπτος στην ισοφάριση του Μπαρμπόσα, επηρεάζοντας το οπτικό πεδίο του Διούδη. Ή ακόμα κι αν “έβλεπε” πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ντίντακ πάνω στον Μπουμάλ, λίγο πριν το φινάλε. Είναι φάσεις που κρίνεται ο “άρχοντας” του αγώνα για τις αποφάσεις που πήρε, οι οποίες ουσιαστικά διαμόρφωσαν το τελικό 1-1.

Όσο για το επιθετικό φάουλ που χρέωσε στον Λαμπρόπουλο στις καθυστερήσεις του αγώνα, η αλήθεια είναι ότι δυναμόμετρο δεν μπορεί να έχει κανένας για να ξέρει αν όντως ο αμυντικός της ΑΕΚ έβγαλε εκτός …μάχης τον Μητρόπουλο από την διεκδίκηση της μπάλας. Ήταν όμως φάση που μου θύμισε πολύ έντονα το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού κόντρα στους “κιτρινόμαυρους”, όταν ο Μποτία με τα δυο του χέρια έβγαλε τον Ντίντακ από την πορεία της μπάλας και σκόραρε. Τότε το γκολ μέτρησε κανονικά, ενώ χθες ακυρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.

Τι κρατάει η ΑΕΚ από το παιχνίδι με τον Πανιώνιο; Την εξαιρετική εμφάνιση του “αναγεννημένου” Μπαρμπόσα, ο οποίος αποτελούσε μόνιμη απειλή για την άμυνα των γηπεδούχων καθώς και την εξαιρετική αντίδραση του Μπαρόχα στο β’ ημίχρονο σε όσες στιγμές χρειάστηκε να παρέμβει. Επίσης το γεγονός ότι για ένα ακόμα ματς ο Γκουστάβο Πογιέτ θέλησε να αλλάξει πράγματα κατά τη διάρκειά του και τα κατάφερε. Στο ημίχρονο ο Ουρουγουανός είδε ότι ο Αραβίδης ήταν αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα και θέλησε να τον βάλει περισσότερο στο ματς ως δεύτερο επιθετικό, με σκοπό να πατάει περιοχή ένας ακόμα παίκτης της ΑΕΚ. Αυτό βοήθησε σημαντικά στην επιθετική λειτουργία, αλλά τα πάντα άλλαξαν στην αποβολή του Άρθο, με την ΑΕΚ από εκεί και πέρα να αναζητά πλέον περισσότερο την ισοπαλία παρά τη νίκη.