Το λεπτό που κόστισε την ανατροπή

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλύτερη από τη Γαλατασαράι, όμως αυτό δε σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να πάρει το παιχνίδι. Άλλωστε δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Η “Βασίλισσα” είχε γυρίσει τον αγώνα στο τέλος της 3ης περιόδου και είχε μειώσει σε 58-56. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-58 για τους Τούρκους, αλλά η έναρξη της τελευταίας περιόδου κόστισε στην ΑΕΚ. Μερικά δευτερόλεπτα έλλειψης συγκέντρωσης, ένα χαμένο ριμπάουντ, ένα αμφισβητούμενο φάουλ εις βάρος της ΑΕΚ που έφερε νεύρα και τεχνική ποινή στον Ντράγκαν Σάκοτα και το ελεύθερο τρίποντο του Μίτσοφ που ακολούθησε, μετέτρεψαν το σκορ σε 68-58 και η ΑΕΚ ήταν υποχρεωμένη να “κυνηγά” και πάλι… Σε τέτοιο επίπεδο άλλωστε είναι δεδομένο πως οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.