Το έπος της ΑΕΚ στο Ντέρμπι (VIDEO)

Μία από τις πιο λαμπρές ευρωπαϊκές της σελίδες έγραψε πριν από 30 χρόνια ακριβώς η ΑΕΚ. Η Ένωση στη φάση των «32» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ είχε κληθεί να αντιμετωπίσει την Ντέρμπι που εκείνη την περίοδο άνηκε στην ελίτ. Το πρώτο ματς διεξήχθη στη Νέα Φιλαδέλφεια με τον «Δικέφαλο» να επικρατεί με 2-0.

Ο επαναληπτικός της Αγγλίας έγινε στις 3 Νοεμβρίου του 1976. Οι γηπεδούχοι από την αρχή του ματς ήταν καταιγιστικοί με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ Λάκη Στεργιούδα να πραγματοποιεί εκπληκτικές αποκρούσεις στο πρώτο μέρος, με τους «κιτρινόμαυρους» όμως να είναι αυτοί που είχαν τη μεγαλύτερη στιγμή, όταν στο 24’ η προσπάθεια του Παπαϊωάννου σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη οι Βρετανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 53’ με τον Τζορτζ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι της πρόκρισης. Οι παίκτες του «Δικέφαλου» δεν πτοήθηκαν και δεν τα έχασαν σημειώνοντας λίγα λεπτά αργότερα (69’) το πολυπόθητο εκτός έδρας τέρμα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολούδη. Η υπόθεση πρόκριση «κλείδωσε» στο 79’ με τον Τάσο να φέρνει τούμπα το ματς και να κάνει το 2-1. Στο 85’ ο Βάγκνερ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΚ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1, με τους παίκτες της Ντέρμπι να καταφέρνουν να μετριάσουν την ήττα-αποκλεισμό στο 88’ με τον Ρίοχ. Αξίζει να αναφέρουμε πως η Ντέρμπι έχασε ευρωπαϊκό εντός έδρας ματς μετά από τέσσερα χρόνια.