Την ξέρανε στο τέλος ξεκινώντας το ταξίδι της για τα ημιτελικά (VIDEO)

Η πιο σημαντική ευρωπαϊκή σεζόν για την ΑΕΚ ήταν του 1976-1977. Τότε που η σπουδαία αυτή ομάδα κατάφερε να φτάσει έως τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όταν και έπεσε πάνω στη Γιουβέντους.

Τα πάντα ξεκίνησαν επί της ουσίας μία ημέρα σαν σήμερα το 1976 στη Μόσχα. Η Ένωση στην πρώτη φάση του θεσμού είχε κληθεί να αντιμετωπίσει τη Ντιναμό που αποτελούσε τεράστια δύναμη στη Σοβιετική Ένωση και στην Ευρώπη. Στο πρώτο ματς η ΑΕΚ είχε κερδίσει με 2-0, ωστόσο στον επαναληπτικό κατάφερε να προκριθεί και να μην χρειαστεί την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, με τέρμα στο 120’.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (43’) οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο… κόλπο της πρόκρισης με τέρμα του Μπουμπνόφ, ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου ματς στο 52’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιακούμπικ.

Στο 65’ έγινε η αλλαγή που σημάδεψε τον αγώνα και ξεκίνησε την πορεία της ΑΕΚ, όταν ο Τάσος Κωνσταντίνου μπήκε στη θέση του Γιώργου Δέδε. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με την Ένωση να κερδίζει πέναλτι στο φινάλε. Ο Τάσος ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε χαρίζοντας την σπουδαία αυτή πρόκριση στην ΑΕΚ.