Την μάθαμε από τον Ολυμπιακό, την έλιωσε η ΑΕΚ (VIDEO)

Το 2002 μάθαμε όλοι τη Μακάμπι Χάιφα. Η ομάδα από το Ισραήλ είχε κληρωθεί στον ίδιο όμιλο του Champions League με τον Ολυμπιακό τον οποίο άφησε στην τέταρτη θέση του ομίλου, ενώ η ίδια από την τρίτη συνέχισε στο UEFA. Εκεί έπεσε πάνω στην ΑΕΚ που προερχόταν από τις έξι ισοπαλίες στον δικό της όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ένωση φιλοξένησε τη Μακάμπι στο πλαίσιο του πρώτου ματς για τη φάση των «32» του θεσμού, μία ημέρα σαν σήμερα το 2002 και από εκείνο το βράδυ επί της ουσίας προκρίθηκε επικρατώντας άνετα με 4-0. Ωστόσο, το ματς λίγο έλειψε να έχει άλλη ιστορία, όμως στο 11’ η εκτέλεση πέναλτι του Αγιεγκμπένι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ξεκίνησε η κατηφόρα. Ο Γεωργάτος άνοιξε το σκορ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ΑΕΚ ο Νικολαΐδης στο 23’ και να γίνει ο πρώτος Έλληνας σκόρερ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με 26 τέρματα. Στο 30’ ο Πέτκοφ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Ζαγοράκη πέντε λεπτά αργότερα να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0.