Την λύγισαν τα προβλήματα και o Aλβανός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (22-33)

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

ÁÅÊ - ÐÁÏÊΔεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής Α1 χάντμπολ αφού ηττήθηκε 22-33 από τους Θεσσαλονικείς και πλέον αφοσιώνεται στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος.

Με έναν καταπληκτικό από πλευράς ΠΑΟΚ, Αλέξη Αλβανό, οι φιλοξενούμενοι “στρίμωξαν” την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο κλείνοντας το με διαφορά 6 τερμάτων. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν να αντιμετωπίσουν τόσο τα «φαρμακερά» σουτ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Αλβανού, όσο και την κακή τους επιθετικά ημέρα. Χαρακτηριστικό των «νευρικών» επιθέσεων για τους “μάγκες” ήταν το γεγονός πως σε 15΄ η συγκομιδή ήταν απελπιστική καθώς σημείωσαν μόλις 2 γκολ. Μοναδικό προβάδισμα για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος το 6-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε.

Η Ένωση υστέρησε αμυντικά δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ σχεδόν σε κάθε επίθεση να βρίσκει δίχτυα με «μαέστρο» τον Αλβανό ο οποίος σε όλες τις επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων είχε πρωταγωνιστικό ρόλο. Στο σκέλος της επίθεσης, η ΑΕΚ εγκλωβίστηκε σημειώνοντας μόλις 7 γκολ έναντι 20 των φιλοξενούμενων σε 32 λεπτά. Οι φίλοι της Ένωσης που βρέθηκαν στο γήπεδο χειροκρότησαν τους αθλητές στο τέλος, δίνοντάς τους δύναμη για τον αγώνα κυπέλλου.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 6-8, 7-9, 8-12, 9-15 (ημχ.), 11-18, 13-21, 15-23, 17-26, 19-28, 22-33

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 3, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Κατσίκης 3, Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος Χ. 2

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Παλάσκας 5, Γουργούμης, Τσίλης 4, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 7, Ιωαννίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Τσακίρης 2, Κωστακίδης 1, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ.

Διαιτητές: Χρόνης- Καραπάνος,