Την 1η θέση η ΑΕΚ στο Pre-Season Futsal Cup

Με κούπα άνοιξε η σεζόν και για την ΑΕΚ στο Futsal

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την προετοιμασία της για την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, καθώς κατέκτησε το Stoiximan.gr Pre-Season Futsal Cup, επικρατώντας στον τελικό του ΑΣΕ Δούκα με 4-2. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο και κόντρα στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων και έφτασαν στην κατάκτηση του άτυπου τίτλου.

Μόλις στα 50″ ο Πάνου με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Θανασάι στο 3′ έκανε το 2-0. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 10′ ο Καρύδας σκόραρε για το 3-0. Οι “μπλε” κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1, όμως ο “Δικέφαλος” πίεσε για το τέταρτο γκολ. Μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες, ο Αρτινός κατάφερε να “γράψει” το 4-1 1′ πριν το ημίχρονο, με τον Δούκα να απαντάει στην εκπνοή και να μειώνει σε 4-2.

Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν 6 γκολ, στο δεύτερο δεν συνέβη το ίδιο. Η “Ένωση” είδε πολλές φορές τη μπάλα να μην της κάνει το χατήρι και για λίγο εκατοστά να μην μπαίνει στα δίχτυα, όμως με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα απομάκρυνε όλους τους κινδύνους.

Έτσι, οι “κιτρινόμαυροι”, που μπορεί μετά το Κύπελλο και το League Cup που αναβλήθηκαν πέρσι να απώλεσαν και την ευκαιρία για την τρίτη διαδοχική κατάκτηση του Super Cup, σήκωσαν το τρόπαιο και έδειξαν έτοιμη για την πρεμιέρα της Futsal Super League στη Σαλαμίνα την ερχόμενη εβδομάδα (12-13/09).

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 4-2