Τι έχει κάνει φέτος η ΑΕΚ με τον Άρη (VIDEO)

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Αρη απόψε γα έκτη φορά φέτος

ΑΕΚ και Αρης διασταυρώνουν τα ξίφη τους απόψε για 6η φορά φέτος.

Συγκεκριμένα ως τώρα οι δυο ομάδες έχουν διασταυρώσει τα ξίφη του τρεις φορές για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο. Η ΑΕΚ έχει σε αυτά τα ματς δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες, μια εξ αυτών στην παράταση.

Αρχικά, στις 24 Νοέμβρη η Ενωση υποδέχθηκε τον Αρη για το πρωτάθλημα με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 1-1. Μάλιστα, ο Δικέφαλος είχε κάνει μια αρκετά κακή εμφάνιση εκείνο το βράδυ και αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λάρσον στο 64′, ο Μάνταλος ισοφάρισε στο 81′. Οσον αφορά στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για το πρωτάθλημα, στην Θεσσαλονίκη, η ΑΕΚ έκανε εκεί μια πολύ μεστή εμφάνιση.

Αφού σκόραρε νωρίς στο ματς με τον Αλμπάνη, στη συνέχεια το αμυντικό πλάνο του Μάσιμο Καρέρα απέδωσε τα μέγιστα και ο Δικέφαλος έφυγε με το διπλό στο «Βικελίδης». Ενώ, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της Ενωσης πριν τη διακοπή λόγω κορωνοϊού, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, είχε επικρατήσει 2-1 στο ΟΑΚΑ της ομάδας του Μίχαελ Ενινγκ. Ο Μάνταλος άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′, ο Γκάμα ισοφάρισε στο 11′ με πέναλτι και ο Βράνιες έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ με κεφαλιά στο 58′.

Αναφορικά με την τέταρτη αναμέτρηση κόντρα στον Αρη για την ΑΕΚ είναι ακόμα… νωπές οι μνήμες του περασμένου Σαββάτου, όπου η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα παραχώρησε ισοπαλία 2-2. Μετά από ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο ΟΑΚΑ με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 55′, ισοφάρισε με τον Αραούχο στο 52, αλλά ο Νίκο Μαρτίνες έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά στο 75′. Το πέναλτι του Ολιβέιρα στο 86′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Τέλος, το παιχνίδι στο Χαριλάου πριν από μερικές ημέρες για τον επαναληπτικό των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Αρης βρέθηκε να προηγείται 2-0 με γκολ των Μαρτίνες, Ντιγκινί στο 90+2′, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον… Μάρκο Λιβάγια που στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 2-1 για να στείλει το ματς στη παράταση εκεί όπου με ένα ακόμα τέρμα ο Κροάτης έδωσε σκορ πρόκρισης στην Ενωση με ακόμα ένα γκολ του (2-2).