Θρίαμβος από τα παιδιά του Στέλιου στο ντέρμπι των νέων (VIDEO)

Το enwsi.gr στο ντέρμπι των νέων (Τελικό, 3-0, VIDEO)

Τον δρόμο για τους μεγάλους έδειξαν σήμερα το πρωί τα παιδιά του Στέλιου Μανωλά. Οι νέοι της ΑΕΚ πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντώνη Κυριαζή διέλυσαν τον Παναθηναϊκό με 3-0. Η Ενωση ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο αρκέστηκε σε διαχείριση του ματς, με τον Παναγιώτη Ντούνη να κατεβάζει ρολά και να λέει όχι σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με το θωρηκτό Κυριαζή σμπαράλιασε την «πράσινη» άμυνα. Υπό το βλέμμα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο ενθουσιώδης φορ της ΑΕΚ χτύπησε δύο φορές με κεφαλιά, αλλά και από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Εάν δεν τραυματιζόταν από σκληρό μαρκάρισμα μάλιστα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ενδεχομένως να είχε γεμίσει και με άλλα γκολ την εστία του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του ματς έπεσε. Η ΑΕΚ περίμενε την πίεση του Παναθηναϊκού και αντέδρασε υποδειγματικά. Οι φάσεις δεν γίνονταν εύκολα μπροστά στην εστία του Ντούνη, αλλά όποτε απαιτήθηκε ο γκολκίπερ της Ενωσης ήταν εκεί. Η ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη σε επίπεδο γοήτρου και φανέρωσε την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής.

Το enwsi.gr ήταν στο παιχνίδι. Δείτε εδώ πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση

ΑΕΚ: Ντούνης, Γραμματίκας, Γιαννούτσος, Μαρκοπουλιώτης, Κοφσανίδης, Γεωργαμλής (59′ Πεχλιβανίδης), Γαλανόπουλος, Τζάθας (68′ Σπηλιώτης), Τσέλιος, Αντωνίου, Κυριαζής (51′ Παπίτσας)

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Βαλμάς, Μαυρομμάτης (68′ Σερβιλάκης), Θεοχάρης, Ανδρέου, Μίγγος, Μπουζούκης, Στάϊκος, Πίσπας (57′ Γ. Αγγελόπουλος), Β. Αγγελόπουλος (57′ Παπανικολάου), Χατζηγιοβανίνης