Θετικός ο Ματσιούλις στο τελευταίο φιλικό της Λιθουανίας

Η Λιθουανία πήρε τη στο φιλικό με την Τσεχία, επικρατώντας με 82-79 έπειτα από ένα  ντέρμπι, με τις ομάδες να ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας (31/8-15/9).

Οι Τσέχοι είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι στην αρχή της φιλικής αναμέτρησης, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με 8 πόντους (14-22). Η Λιθουανία όμως στην δεύτερη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-39, ενώ στην τρίτη έφτασε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους (55-45) διαφορά. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η τσεχική ομάδα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (65-64), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Γιόνας Ματσιούλις κατάφερε να φέρει ο παιχνίδι στον πόντο (78-77), για να ακολουθήσουν δύο βολές του Μάντας Καλνιέτις και άλλες δύο του Ντομάντας Σαμπόνις για το 82-79 που ήταν μάλιστα και το τελικό σκορ. Βέβαια,  οι Λιθουανοί, χρειάστηκαν και λίγη… τύχη για να πάρουν τη νίκη, καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σατοράνσκι αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση.

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για την επίσημη πρεμιέρα τους. Οι Λιθουανοί αντιμετωπίζουν την Σενεγάλη την Κυριακή στις 14:30 ώρα Ελλάδας, ενώ την ίδια μέρα, μία ώρα αργότερα, οι Τσέχοι κοντράρονται με τις Η.Π.Α.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-39, 65-64, 82-79